Německo podpoří Litvu ve sporu o reaktory v Bělorusku

Německo podpoří Litvu ve sporu o jaderné reaktory v Bělorusku, s jejichž výstavbou pomáhá Rusko. Ve čtvrtek to řekla německá kancléřka Angela Merkelová, která v Berlíně přijala litevského premiéra Sauliuse Skvernelise.
Bělorusko navzdory výhradám Evropské unie buduje za podpory Ruska dva jaderné reaktory poblíž hranice s Litvou. Vilnius tvrdí, že stavbu doprovázejí opakované problémy. Litva se obává možných bezpečnostních rizik, a to i s ohledem na 31 let starý výbuch v ukrajinské jaderné elektrárně v Černobylu.
"Z německé strany se zasadíme o to, aby zde byly také technické standardy samozřejmě na co možná nejvyšší úrovni," prohlásila Merkelová podle agentury DPA. "Budeme i s Ruskem stále znovu hovořit o tom, jak je to pro nás všechny důležité," dodala s tím, že by stavbu měli vidět mezinárodní inspektoři.
"Pro Litvu je to otázka přežití," zdůraznil Skvernelis s tím, že problém se ale týká celého regionu.
Merkelová také vyzdvihla potřebu ostražitosti vůči falešným zprávám. Reagovala tak na dotaz ohledně rychle vyvrácených dezinformací o německém vojákovi, jenž na misi v Litvě údajně nedávno znásilnil dívku. Toto obvinění šířil anonymní e-mail rozeslaný litevským médiím a zákonodárcům. Vilnius vyjádřil podezření, že Moskva se takto snaží zdiskreditovat přítomnost aliančních vojáků v oblasti, kterou stále považuje za svou sféru vlivu. Merkelová se nicméně podle agentury AP nepustila do spekulací o tom, kdo za dezinformací stál.
"Trváme na principu osobní odpovědnosti (každého státu)," odmítla Merkelová znovu ideu takzvaných eurobondů, tedy společných dluhopisů zemí platících eurem. Irsko, Španělsko i Portugalsko dokázaly podle ní samy zlepšit svou problematickou rozpočtovou situaci.
Merkelová dodala, že pokud by byla ohrožena celá eurozóna, jsou k dispozici solidární opatření jako Evropský stabilizační mechanismus. Ten pomohl zmírnit dluhovou zátěž Řecku.
Zdroj: ČTK
Aktuality
