Evropské burzy v pondělí zpevnily, akcie Nestlé zdražily o více než 4 %

Evropské akciové trhy v první seanci nového týdne stouply, když jim k růstu pomohla víkendová dohoda o likvidaci dvou krachujících italských bank. Pozitivně působila také pondělní německá makrodata.
Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,37 % na 389,05 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,31 % na 7 446,8 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,56 % na 5 295,75 bodu a německý DAX získal 0,29 % na 12 770,83 bodu.
Za pondělním růstem stála zejména rally evropských bank, které těžily z víkendové zprávy, že Itálie na spořádanou likvidaci bank Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza uvolní okamžitě 5,2 miliardy eur. Celkové náklady operace pro italský stát však mohou dosáhnout až 17 miliard eur. Obě instituce v pondělí převzal přední italský bankovní dům Intesa Sanpaolo (+3,52 %).
Dařilo se také sektoru potravin a nápojů, který nahoru táhl švýcarský potravinářský gigant Nestlé. Akcie společnosti zdražily o 4,32 % po zprávě, že hedgeový fond Third Point, který je řízený aktivistickým investorem Danielem Loebem, koupil více než procentní podíl v Nestlé za zhruba 3,4 miliardy USD.
Z pondělních makrodat bylo nejsledovanější zveřejnění podnikatelské důvěry v Německu. Ta v červnu vystoupila na nový rekord, a to zejména díky soukromé spotřebě. Index důvěry mnichovského institutu Ifo, který je založen na průzkumu mezi zhruba sedmi tisíci německých firem, se dostal na 115,1 bodu ze 114,6 bodu v květnu. Analytici v anketě agentury Reuters přitom odhadovali, že index klesne na 114,4 bodu.
Evropské akcie (26. června 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Důvěra v českou ekonomiku se v červnu téměř nezměnila. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o desetinu bodu na 97,1 bodu. Mezi podnikateli se očekávání mírně zlepšilo, stouplo o 0,3 bodu na 95,2 bodu. U spotřebitelů se důvěra snížila o 2,2 bodu na 106,2 bodu. Meziročně je celková důvěra v hospodářství, u podnikatelů i spotřebitelů vyšší. Vyplývá to z pondělních údajů Českého statistického úřadu.
- Podnikatelská důvěra v Británii vystoupila na nejvyšší úroveň za 18 měsíců, firmy ale mají problém nalézt kvalifikované pracovníky. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 1 500 společnostmi v květnu provedla banka Lloyds a o němž v pondělí informoval server BBC. Index důvěry se zvýšil na 24 procent, a byl tak na dvojnásobku v porovnání se situací před rokem, těsně po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie.
- Česko nemůže plošně podporovat všechny zahraniční investice, které do země přicházejí. Místo toho si musí vybírat takové, které pomohou modernizovat zemi a zajistí její konkurenceschopnost do budoucna. Na konferenci ekonomických radů ministerstva zahraničí to v pondělí řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Apeloval také na další podporu exportu, který je podle něj klíčový pro českou ekonomiku.
- Výnosy desetiletých státních dluhopisů Řecka, které určují náklady země na nové úvěry, sestoupily v pondělí nejníže od konce roku 2009, kdy se země začala propadat do hluboké dluhové krize. Evropský trh obligací tím odpověděl na páteční krok agentury Moody's, která Řecku zlepšila rating. Vládě v Aténách pokračující trend snižování výnosů usnadní návrat na dluhopisový trh.
Zdroj: CNBC
Aktuality
