Americké akcie týden zahájily nejednoznačně, nevydařený den za sebou má technologický sektor

Americké akcie během pondělního obchodování mírně posilovaly, dolů však zamířily technologické podniky, například softwarový gigant Microsoft, internetový obchod Amazon či konglomerát Alphabet. Ve výsledku tak hlavní indexy den zakončily poblíž nuly.
Index Dow si připsal 0,07 % a uzavřel na 21 409,55 bodu a širší index S&P 500 se zvýšil o 0,03 % na 2 439,07 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,29 % na 6 247,15 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,2 % na 9,9 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,134 %.
Dařilo se sektoru veřejných služeb, finančnímu odvětví a realitnímu sektoru, výrazně naopak klesl technologický sektor a lehce pod nulou skončily i sektor zdravotní péče a energetické odvětví.
"Jde o prosté vybírání zisků s blížícím se koncem čtvrtletí," řekl k poklesu cen akcií technologických podniků analytik Tim Ghriskey ze společnosti Solaris Asset Management. "Nebyl bych vůbec překvapen, kdyby se to začátkem července otočilo," dodal.
Akcie Microsoftu zlevnily o 0,95 %, Amazon.com odepsal 0,97 % a Alphabet přišel o 1,42 %.
Dolar mírně zpevnil, ropa zdražila
Na devizovém trhu v pondělí dolar navzdory počátečnímu poklesu mírně posílil vůči euru. V závěru obchodování v New Yorku vykazovala jednotná evropská měna pokles o 0,1 % na 1,118 USD. Během dne se ale vyšplhala až na 1,122 USD, tedy na nejvyšší úroveň od 15. června. Britská libra k dolaru i euru mírně posilovala poté, co se britská premiérka Theresa Mayová dohodla na podpoře své menšinové vlády ze strany severoirských unionistů.
Překvapivě slabé údaje o ekonomice USA vyvolaly pochybnosti o tom, jakým tempem bude americká centrální banka pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. V polovině června Fed podruhé v letošním roce zvýšil svou základní sazbu o čtvrt procentního bodu. Sazba se tak nyní nachází v rozpětí 1,00-1,25 %.
Americké ministerstvo obchodu v pondělí odpoledne uvedlo, že zakázky na kapitálové zboží bez zahrnutí vojenské techniky a letadel se v květnu snížily o 0,2 %. Zaznamenaly tak nejvýraznější pokles od konce loňského roku. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali nárůst o 0,3 %. Zpráva posílila obavy, že zrychlení růstu ekonomiky USA ve druhém čtvrtletí by nemuselo být tak výrazné, jak se očekávalo.
Ceny ropy na světových trzích v pondělí mírně stouply. Kolem 20.00 SELČ barel severomořské ropy Brent zdražoval o 0,64 % na 45,71 USD a cena americké ropy WTI rostla o necelé procento na 43,32 USD za barel.
Výraznějšímu růstu cen černého zlata brání zprávy o pokračujícím růstu aktivity amerických těžařů břidličné suroviny. Počet aktivních ropných vrtů v USA je nyní největší za poslední tři roky.
Kurz bitcoinu večer klesal o 4,41 % na 2 455,05 USD a kurz kryptoměny ethereum padal o 12,07 % na 258,37 USD. Na trhu s kryptoměnami je stále patrné napětí po flash crashi etherea v minulém týdnu.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Mezi republikánskými senátory rostou pochybnosti o senátním návrhu zákona, který by měl nahradit systém zdravotního pojištění bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy známý jako Obamacare. Hlasovat pro návrh aktuálně nechce pět republikánských senátorů a dalších zhruba osm má k připravovaným změnám výhrady, napsala v pondělí agentura AP.
- Americký prezident Donald Trump v rámci "týdne energie" vyzvedne sílící dominanci USA v globální energetice. Zdůrazní prudký růst těžby surovin, díky němuž se USA brzy stanou čistým vývozcem ropy, zemního plynu, uhlí a dalších zdrojů, napsala agentura Bloomberg.
- Společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta koupila 9,8% podíl ve společnosti STORE Capital, která se zabývá investicemi do nemovitostí. Hodnota transakce by měla činit 377 milionů dolarů. Za jednu akcii společnosti Berkshire Hathaway zaplatí 20,25 USD.
- Tři největší spotřebitelé uhlí na světě - Čína, Spojené státy a Indie - letos pokračují ve svižném zvyšování těžby. Od začátku roku už tyto tři země těžbu meziročně zvýšily o 6 %, markantní nárůst je patrný zejména v USA.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v květnu meziměsíčně klesly o 1,1 % po dubnovém poklesu o 0,8 % (revidováno z -0,7 %), očekávalo se snížení o 0,6 %. Po očištění o dopravní prostředky se objednávky zvýšily o 0,1 % po dubnovém snížení o 0,5 % (revidováno z -0,4 %, odhad: +0,5 %).
- Index aktivity chicagského Fedu v květnu klesl na -0,26 bodu (duben: 0,57 bodu).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v červnu klesl na 15 bodů ze 17,2 bodu v předchozím měsíci (odhad: 16 bodů).
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Walt Disney na 130 ze 124 USD.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
