US MARKETOtevírá za: 15 h 14 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Kybernetické útoky hlásí firmy z evropských zemí i z USA

Kybernetické útoky v úterý kromě ukrajinských a ruských podniků hlásí rovněž firmy ze západní Evropy a Spojených států. Dánský provozovatel lodní přepravy A.P. Møller-Mærsk například v důsledku útoku zaznamenal výpadek počítačového systému. Oběťmi hackerů se staly rovněž britská reklamní společnost WPP či francouzský dodavatel stavebních materiálů Saint Gobain.

První zprávy o útocích přišly z Ruska a z Ukrajiny, problémy se však začaly rychle šířit směrem na západ. Podle společnosti zabývající se ochranou dat Acronis bylo zasaženo více než osm desítek podniků.

Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI) uvedl, že rychle se šířící útok zasáhl rovněž německé podniky. Neposkytl však žádná konkrétní jména. Německá poštovní společnost Deutsche Post nicméně oznámila, že útok ovlivnil její systémy na Ukrajině. Podle BSI by mohlo jít o vyděračský virus Petya, který využívá stejné slabiny jako virus WannaCry, jenž napadl statisíce počítačů minulý měsíc.

"Zasáhlo to všechny oblasti našeho podnikání, a to doma i v zahraničí," uvedl podle agentury AP mluvčí společnosti Mærsk. Také americká farmaceutická firma Merck oznámila, že její počítačová síť byla útokem zasažena.

Problémy s počítačovými systémy zaznamenala i nizozemská zasilatelská firma TNT. "Jako mnoho jiných podniků a institucí po celém světě registrujeme narušení některých našich systémů," uvedl mluvčí společnosti.

Technické problémy v různých regionech hlásí nadnárodní potravinářský koncern Mondelez International, není však jasné, zda je to rovněž důsledek kybernetického útoku.

Obzvlášť tvrdě byla zasažena Ukrajina, kterou podle tamního ministerstva vnitra postihla největší vlna hackerských útoků v historii země. Útok zasáhl rovněž největší ruskou ropnou společnost Rosněfť.

Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka počítače nakazila modifikovaná verze vyděračského viru WannaCry, který šifruje data na pevném disku a za jejich uvolnění požaduje výkupné. Tento virus minulý měsíc infikoval na 300 000 počítačů ve 150 zemích světa.

Zdroj: ČTK

Informační technologiePočítače
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika