US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,01 %
NASDAQ+0,17 %
DOW JONES+0,02 %
PX+0,42 %
ČEZ+0,50 %
NVIDIA+1,61 %

Firma Shell dostala v Pákistánu pokutu za havárii cisterny

Pákistánský regulátor v pátek udělil pokutu místní pobočce energetické firmy Shell za neštěstí, při němž přišlo v červnu o život přes 200 lidí. Firma musí zaplatit 257 milionu rupií (55 milionů korun).

Redakce IW
Redakce IW
7. 7. 2017 | 11:17
Evropské akcie

Regulátor dospěl k závěru, že pákistánská pobočka firmy Shell nese odpovědnost za výbuch cisterny, který 25. června v provincii Paňdžáb způsobil smrt 209 lidí a zranění šesti desítek osob.

Vůz s pohonnými hmotami se převrátil na dálnici u města Bahávalpur. Mezi oběťmi byli hlavně místní lidé, kteří se seběhli k místu ve snaze odebrat vytékající benzín. Cisterna však explodovala.

Regulátor dospěl k závěru, že za nehodou bylo neprofesionální řízení a nedodržení bezpečnostních předpisů.

Pákistánská sekce firmy Shell se k pokutě vyjádřila e-mailem, v němž konstatuje, že "respektuje regulátora, bude spolupracovat s vyšetřovateli a provede také vlastní vyšetřování". Firma si cisternový vůz najala od jiné společnosti k přepravě pohonných hmot. V minulých dnech v prohlášení uvedla, že zajištění bezpečnosti při přepravě nákladů je její prioritou. "Naše vozy procházejí pravidelnou údržbou a kontrolou," stojí v prohlášení. Shell se může proti rozhodnutí regulátora odvolat.

Rozhodnutí o finančním vyrovnání zahrnuje pokutu ve výši deseti milionů rupií, dále milion za každou oběť a půl milionu za zraněného.

Regulátor ve své zprávě kritizuje také paňdžábské úřady a správu dálnic za to, že místo nehody včas nezajistily a nezabránily přístupu lidí. Vláda státu Paňdžáb zahájila vlastní šetření postupu policie.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

Evropské akcieNizozemskoRopaSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

22. 1.-Andrej Rády
Investiční strategie