US MARKETOtevírá za: 53 h 39 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek průmyslového obra General Electric. V týdenním horizontu se indexy na směru neshodly.

Index Dow v pátek klesl o 0,15 % na 21 580,07 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,04 % na 2 472,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite sestoupil o 0,04 % na 6 387,75 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,3 % na 9,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba dva bazické body na 2,236 %.

Dařilo se sektoru veřejných služeb a mírně nad nulou uzavřely rovněž realitní odvětví nebo sektor necyklického spotřebního zboží. Výrazně naopak kleslo energetické odvětví, které dolů stáhl pokles cen ropy.

V indexu Dow v pátek nejvýrazněji klesly akcie konglomerátu General Electric (-2,92 %), energetického podniku Chevron (-1,32 %) a banky Goldman Sachs (-0,95 %). Dařilo se naopak kartové společnosti Visa (+1,52 %), výrobci sportovního oblečení a obuvi Nike (+1,44 %) nebo výrobci letecké techniky Boeing (+0,88 %).

Akcie General Electric výrazně zlevnily poté, co společnost oznámila, že jí ve druhém čtvrtletí výrazně klesly tržby i zisk. Slabé výsledky vykázala zejména divize energetických připojení, která zajišťuje elektrifikaci a automatizaci pro odvětví těžby surovin nebo podniky síťových služeb. Výsledky GE vrhly stín i na další průmyslové podniky jako Caterpillar (-0,68 %) nebo 3M (-0,66 %).

Slabou seanci za sebou mají také akcie společnosti Snap (-2,75 %), která provozuje sociální síť Snapchat. Titul zlevnil o 2,75 % na nové historické minimum. Upisovací cena akcií byla 17 USD, aktuálně stojí 14,48 USD.

Za celý týden se Dow snížil o 0,3 %, S&P 500 stoupl o 0,5 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,2 %.

Trhy se nyní soustředí na čtvrtletní výsledky hospodaření. V příštím týdnu je zveřejní technologické podniky včetně Amazonu, Alphabetu a Facebooku. Technologickému sektoru se daří navzdory obavám, že jsou jeho akcie nadhodnocené. Investoři věří, že ho významně neovlivní ani politika současné americké vlády.

Dolar v pátek dále oslabil, ropa zdražila

Americký dolar v pátek kvůli čtvrtečním vyjádřením šéfa ECB Maria Draghiho dál klesal. Jeho index sestoupil na minimum za více než rok a proti euru měna spadla nejníže za téměř dva roky. Dolar zůstává pod tlakem také kvůli problémům prezidenta Donalda Trumpa s plněním svého volebního programu.

Kolem 22.00 SELČ euro k dolaru posilovalo o 0,29 % na 1,17 USD a index dolaru ke koši šesti předních světových měn klesal o 0,4 % na 93,93 bodu.

Devizový trh na čtvrtečním zasedání ECB nejvíce upoutalo to, že Draghi se téměř nevyjádřil k výrazně rostoucímu kurzu eura a neoznačil jej za problém. Dragiho nezájem o kurz eura obchodníky podle agentury Reuters přesvědčil, že ECB se na euro nebude ohlížet ve chvíli, kdy začne během podzimu jednat o ústupu od krajně uvolněné měnové politiky.

Ropa na světových trzích v pátek pokračovala v poklesu a ztratila všechny zisky dosažené během týdne. Ropný trh reagoval na odhad, podle něhož Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci zvýšila svou těžbu, přestože se dohodla, že ji bude držet na snížené úrovni. Zpráva posílila obavy ze zahlcení světového trhu přebytečnými dodávkami suroviny.

Konzultační firma Petro-Logistics, která sleduje odhady OPEC, uvedla, že těžba ropy v rámci organizace bude tento měsíc vyšší o 145 tisíc barelů denně a celková produkce překročí 33 milionů denních barelů. OPEC a další ropné země mají podle loňské dohody od počátku roku těžit o 1,8 milionu barelů za den méně než na konci minulého roku.

Obchodníci a investoři čekají na pondělní petrohradskou schůzku mezi klíčovými zeměmi ropného kartelu OPEC a jeho nečlenskými partnery v čele s Ruskem. Trh bude sledovat, zda se zástupci ropných mocností zaměří na řešení rostoucí těžby v Nigérii a Libyi, které dohoda o omezení těžby nezahrnuje.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Tržby a zisk amerického průmyslového konglomerátu General Electric ve druhém čtvrtletí výrazně klesly. Slabé výsledky vykázala zejména divize energetických připojení, která zajišťuje elektrifikaci a automatizaci pro odvětví těžby surovin nebo podniky síťových služeb. Pokles v této divizi nedokázaly kompenzovat ani příznivé výsledky divizí obnovitelných zdrojů a klasické elektroenergetiky, sdělil v pátek podnik.
  • Výsledky Honeywell ve 2Q: Zisk na akcii 1,80 USD (odhad: 1,78 USD), tržby 10,1 miliardy USD (odhad: 9,88 miliardy USD).
  • Výsledky Colgate-Palmolive v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (v souladu s odhady), čisté tržby 3,83 miliardy USD (odhad: 3,89 miliardy USD).
  • Výsledky Schlumberger v 2Q: Zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,30 USD), tržby 7,5 miliardy USD (odhad: 7,24 miliardy USD).

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v tomto týdnu

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast