Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje

Finanční situace britských domácností se v červenci zhoršila nejrychlejším tempem za tři roky. Domácnosti si nemohou dovolit velké nákupy, jako je osobní automobil, dovolená či domácí přístroje. Ukázaly to údaje konzultační společnosti IHS Markit, o kterých v pondělí informovala agentura Reuters.
Index finanční situace domácností v červenci klesl na 41,8 bodu z červnových 43,7 bodu a byl nejníže od července 2014. Potvrdil se tím trend rychlejšího růstu inflace než platů. Jak uvedl ekonom společnosti Tim Moore, obavy o budoucí příjmy a napjaté rozpočty domácností se už začaly přenášet na vzorce spotřebitelských výdajů. Ochota domácností k velkým nákupům klesla na nejnižší úroveň od prosince 2013.
Růst spotřebitelských cen v Británii se nyní blíží třem procentům a je nejvyšší za téměř čtyři roky. Roční nárůst mezd je přitom pod dvěma procenty. Moore nicméně podotýká, že v červnu se inflační tlaky zmírnily. Spotřebitelské ceny stouply meziročně o 2,6 procenta poté, co v květnu vylétly na téměř čtyřleté maximum 2,7 procenta.
Prudký vzestup inflace Británie pociťuje od loňského referenda o vystoupení země z Evropské unie a jeho rychlost v letošním roce překvapila i centrální banku. Podle její nejnovější předpovědi by vzestupný trend měl vyvrcholit letos na úrovni 2,8 procenta, zatímco většina ekonomů očekává minimálně 3 procenta.
Centrální banka se prozatím rozhodla na letošní vývoj nereagovat zvýšením úrokových sazeb, nicméně na červnovém zasedání měnový výbor už nebyl jednotný a tři členové pro zvýšení úroků hlasovali. Výbor se příště sejde 3. srpna.
Zdroj: ČTK
Aktuality

