Evropské akcie ve čtvrtek zdražily, vzhůru je hnal příznivý vývoj inflace v eurozóně

Ceny akcií na velkých západoevropských burzách mířily ve čtvrtek vzhůru. Investoři pozitivně reagovali na nečekaně příznivá makroekonomická čísla.
Spotřebitelské ceny v eurozóně stouply v srpnu meziročně o 1,5 %, zatímco odhady hovořily o růstu o 1,3 %. To je nejpříznivější údaj za poslední čtyři měsíce. Jádrová inflace ale zůstala na 1,3 %.
Celoevropský index STOXX Europe 600 si připsal 0,86 %, britský FTSE 100 zpevnil o 0,89 %, německý DAX si připsal 0,44 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,58 %.
Nejúspěšnějšími sektory byly základní suroviny a stavebnictví, které si připsaly více než procento v reakci na ratingová vylepšení a příznivá makroekonomická data z Číny. Dobře se vedlo také sektoru cestovního ruchu, kde nejjasněji zářila Lufthansa, jejíž akcie posílily o 3,5 %.
Ke čtvrtečním poraženým naopak patřil retailový sektor. Francouzský maloobchodník Carrefour prodělal 13% propad poté, co oznámil, že zpomalení růstu prodeje může zapříčinit pokles zisku za letošní rok.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Čím dál víc představitelů Evropské centrální banky (ECB) je znepokojeno rychlým posilováním eura vůči dolaru. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekly zdroje obeznámené se situací. Podle zdrojů se tak zvyšuje pravděpodobnost, že ECB bude omezovat nákupy dluhopisů pouze pomalým tempem.
- Meziroční inflace eurozóny v srpnu nečekaně zrychlila na 1,5 procenta z 1,3 procenta v červenci. Jde o nejprudší nárůst za poslední čtyři měsíce. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Nejvýrazněji se v srpnu zvyšovaly ceny energií a služeb.
- Maďarsko si v současné době neplánuje říci o křeslo pozorovatele na jednáních ministrů financí eurozóny. Podle maďarského deníku Világgazdaság se v tomto duchu vyjádřilo maďarské ministerstvo hospodářství. S návrhem, aby země neplatící eurem získaly na schůzkách eurozóny pozorovatelský status, před několika dny přišel český premiér Bohuslav Sobotka.
- Nezaměstnanost v Evropské unii v červenci zůstala na 7,7 procenta, nejníže od prosince 2008. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Nejlepší situace v rámci EU i nadále panovala v České republice, kde míra nezaměstnanosti zůstala na 2,9 procenta.
- Nezaměstnanost v Německu v srpnu zůstala beze změny na 5,7 procenta,tedy na nejnižší úrovni od znovusjednocení země v roce 1990. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový úřad práce.
Výsledková sezóna
- Výrobce luxusní obuvi Jimmy Choo za pololetí téměř ztrojnásobil zisk před zdaněním na 18,1 milionu liber. Podle jeho čtvrtečního sdělení se dařilo maloobchodním i licenčním podnikům. Britskou firmu se před dvěma měsíci rozhodl za 1,2 miliardy dolarů koupit americký výrobce módních doplňků Michael Kors.
- Francouzský výrobce alkoholických nápojů Pernod Ricard zvýšil v uplynulém finančním roce čistý zisk o 13 procent na 1,4 miliardy eur. Pernod Ricard je druhým největším výrobcem lihovin na světě za britskou firmou Diageo.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
