Evropské burzy v pondělí uzavřely v plusu, zajišťovny Swiss Re a Munich Re si připsaly více než 4 %

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne zpevnily. Investoři vyhodnocovali ekonomické dopady řádění hurikánu Irma a pozorně také sledovali slovní přestřelku mezi KLDR a Spojenými státy. Severní Korea v pondělí pohrozila USA, že zaplatí vysokou cenu, pokud Rada bezpečnosti OSN schválí americký návrh nové rezoluce zpřísňující sankce vůči KLDR.
Regionální index STOXX Europe 600 si polepšil o 1,04 % na 379,19 bodu, britský FTSE 100 získal 0,49 % na 7 413,59 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,24 % a německý benchmark DAX zpevnil o 1,39 % na 12 475,24 bodu.
Dařilo se zejména akciím pojišťoven, jež podpořila zpráva americké organizace AIR Worldwide, podle které bude řádění hurikánů Harvey a Irma stát pojišťovny zhruba 20 až 40 miliard USD, což je méně, než se čekalo. Akcie zajišťoven Swiss Re a Munich Re zdražily o více než 4 %.
Výrazně stouply také cenné papíry většiny evropských maloobchodních řetězců, které těžily z nového doporučení na akcie švédské oděvní společnosti Hennes & Mauritz (H&M). Švýcarská banka Credit Suisse zvýšila doporučení na akcie H&M na "outperform" z "underperform". Akcie firmy díky tomu stouply o necelá 3 %.
Evropské akcie (11. září 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Meziroční inflace v Česku v srpnu stagnovala na 2,5 %. Na meziročním růstu cen se podílely hlavně ceny potravin a nealkoholických nápojů. Dále rostly ceny masa, vajec a mléčných výrobků. Máslo zdražilo až o 45,5 %. Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 %. V pondělí to oznámil Český statistický úřad.
- Německý investor Hans Rudolf Wöhrl nabídl za převzetí zkrachovalé letecké společnosti Air Berlin 500 milionů eur. Ostatní zájemce o zkrachovalou aerolinku, letecké společnosti Lufthansa, Condor a Germania, cestovní kancelář TUI a investora Nikiho Laudu, podle svého nedělního prohlášení vyzval, aby se k jeho nabídce připojili.
- Zavedení pobrexitových celních kontrol by britské firmy mohlo přijít na více než čtyři miliardy liber ročně. Ve své zprávě to vypočítala nezávislá organizace Institute for Government. Britskou vládu vyzvala, aby podnikům pomohla celní změny plánovat a dala jim co nejvíce času, aby se mohly přizpůsobit.
- Analytická společnost Dun & Bradstreet zvýšila rating Německu v kategorii nejnižšího rizika návratnosti investice o jeden stupeň. Jde o nejlepší rating země ze 132 hodnocených států. Důvodem je zlepšující se makroekonomické i mikroekonomické prostředí. V pondělí o tom informovala společnost Bisnode, která je partnerem D&B.
Zdroj: CNBC