Euro díky příznivým makrodatům posilovalo, cena americké ropy WTI vystoupila na nejvyšší hodnotu za zhruba dva roky

Euro ve čtvrtek pokračovalo v růstu, zpevňovalo třetí den v řadě. Jednotné evropské měně pomáhaly příznivé hospodářské ukazatele, které zlepšují výhled pro celou eurozónu. Aktivita na devizovém trhu však byla kvůli svátkům v Japonsku a USA slabší. Ceny ropy pokračovaly v růstu, barel americké lehké ropy WTI vystoupil na nejvyšší hodnotu za zhruba dva roky.
Kolem 17.10 SEČ euro vůči dolaru přidávalo více než 0,2 % na 1,1845 USD, k japonskému jenu si připisovalo rovněž kolem 0,2 % na 131,70 JPY. Dolar k jenu ale 0,1 % ztrácel a byl v blízkosti 111,19 JPY.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, odepisoval večer 0,1 % na 93,17 bodu.
Výsledky průzkumů pokrývajících aktivitu v evropském zpracovatelském sektoru a ve službách překonaly i ty nejoptimističtější odhady analytiků v anketě agentury Reuters. To naznačuje, že region vykazuje svižný hospodářský růst.
Ceny ropy ve čtvrtek pokračovaly v růstu, barel americké lehké ropy WTI vystoupil na nejvyšší hodnotu za zhruba dva roky. Růst cen podpořily odstávka velkého ropovodu z Kanady a pokles zásob suroviny v USA, který naznačil, že navzdory růstu těžby v USA je trh napjatější.
Kolem 18.00 SEČ barel severoamerické ropy WTI přidával 0,4 % na 58,27 USD za barel, během dne vystoupil až na dvouleté maximum 58,44 USD. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu vykazovala pokles o 0,2 % na 63,18 USD za barel.
Ropovod Keystone společnosti TransCanada, jehož přepravní kapacita činí 590 000 barelů denně, zůstává po úniku ropy v Jižní Dakotě z minulého týdne mimo provoz. Obchodníci se podle agentury Reuters obávají, že to v příštích týdnech sníží dodávky do důležitého překladiště Cushing, protože zatím není jasné, kdy bude činnost ropovodu obnovena.
Ceny ropy také podpořila zpráva o poklesu zásob v USA v uplynulém týdnu o 1,9 milionu barelů. Proti rekordu z března už zásoby klesly o 15 % a jsou pod úrovní roku 2016.
Naopak trh nereagoval na údaje o těžbě v USA, která se od poloviny loňského roku zvýšila o 15 % na rekordních 9,66 milionu barelů denně. To pomohlo přeměnit Spojené státy z největšího světového dovozce ropy na významného vývozce.
Zdroj: ČTK