Goldman Sachs: Nejvyšší valuace od roku 1990 jsou špatnou zprávou do budoucna

Dlouhodobý býčí trh na akciovém, dluhopisovém i úvěrovém trhu, jenž má za následek všeobecně nejvyšší valuace aktiv od roku 1990, se dříve nebo později investorům vymstí, varuje investiční banka Goldman Sachs.
"Zřídkakdy se stává, že by akcie, dluhopisy a úvěry byly ve stejné době podobně drahé, snad jen v bouřlivých 20. a zlatých 50. letech," napsali tento týden stratégové z Goldman Sachs. "Všechno dobré jednou skončí," varovali. "Dříve či později dojde na medvědí trh."
Klíčem k úvaze stratégů z Goldman Sachs jsou centrální banky, jejich programy kvantitativního uvolňování a snaha tyto programy opustit či alespoň omezit. Investoři kvůli tomu požadují vyšší výnosy dluhopisů se vzdálenějšími daty splatnosti, což by se dle Goldman Sachs mělo projevit celkovým snížením výnosů napříč aktivy ve střednědobém horizontu.
Jiný scénář, podle Goldman Sachs méně pravděpodobný, by investorům mohl přinést rychlou bolest. Valuace akcií i dluhopisů by mohly utrpět zároveň, přičemž konkrétní stav u jednotlivých typů aktiv by se odvíjel v závislosti na tom, jestli by se dostavil záporný ekonomický růst, nebo by konec QE byl následován také inflací. "Valuace vyhnané do značné výše zvyšují riziko sestupu z toho jednoduchého důvodu, že polštář, jenž by pomohl vstřebat náraz (třeba v podobě ukončení QE), je tenčí," napsali stratégové.
Portfolio složené ze 60 % z akcií indexu S&P 500 a ze 40 % z desetiletých amerických dluhopisů mělo od roku 1985 průměrný roční výnos 7,1 %, zatímco za posledních sto let čítá tentýž údaj pouze 4,8 %.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
