US MARKETOtevírá za: 15 h 11 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Zimbabwská vláda navrhla rozpočet, chce zahraniční investory

Nový zimbabwský ministr financí Patrick Chinamasa ve čtvrtek předložil první rozpočtový návrh po odchodu prezidenta Roberta Mugabeho. Země nutně potřebuje oživit ekonomiku a vláda se bude snažit zejména přilákat zahraniční investory. Chce rovněž omezit výdaje státu a udržet v příštím roce deficit pod čtyřmi procenty hrubého domácího produktu (HDP), uvedl zpravodajský server BBC.

Jedním z klíčových opatření v rámci nového rozpočtu je navrhovaná změna zákona z roku 2009, podle kterého musejí alespoň 51 % akcií zimbabwských firem vlastnit místní černošští obyvatelé. Ministr financí uvedl, že nově by se nařízení týkalo pouze společností v odvětví těžby diamantů a platiny.

Exprezident Robert Mugabe zákon prosazoval s tím, že se ekonomická moc vrátí do rukou Zimbabwanů. Opatření ale vedlo hlavně k tomu, že do země s významným nerostným bohatstvím přestaly proudit finance ze zahraničí. Po třech desetiletích Mugabeho vlády je ekonomika kdysi prosperující země v dezolátním stavu, zejména vlivem korupce a obrovské nezaměstnanosti. Země nemá vlastní měnu a běžně používaného amerického dolaru či jihoafrického randu není v oběhu dostatek.

Nový prezident Emmerson Mnangagwa, který před dvěma týdny po nenásilném vojenském převratu nahradil Mugabeho v úřadu, při inauguraci sliboval zlepšení ekonomické situace. Ministr financí Chinamasa proto například navrhuje radikální omezení výdajů na státní byrokratický aparát. Přes 90 % veřejných výdajů nyní putuje na platy státních zaměstnanců.

Vláda chce omezit i diplomatické aktivity a zakázat cestování první třídou všem kromě prezidenta, ve hře je i privatizace některých státních podniků. Celková výše navrhovaného rozpočtu činí 5,1 miliardy dolarů a financován má být hlavně z daní.

Mnoho plánovaných opatření přijali zimbabwští zákonodárci pozitivně, jakož i záměr propustit více než 3 400 mladých příslušníků bezpečnostních sil obviňovaných z kampaně teroru proti Mugabeho odpůrcům. Pobouření naopak vyvolalo vyčlenění 420 milionů dolarů ministerstvu obrany, zatímco strádající sektor zdravotnictví by dostal o 12 milionů dolarů méně.

Zdroj: ČTK

AfrikaFrontier marketsRozpočet
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika