Americké akcie ve čtvrtek posílily, dařilo se finančním titulům a energetickému sektoru

Americké akcie ve čtvrtek rostly, dále čerpaly z optimismu spojeného s daňovou reformou, kterou schválil Kongres. Zájem byl hlavně o akcie z finančního a energetického sektoru. Trh podpořila také revidovaná zpráva o vývoji ekonomiky USA v třetím čtvrtletí.
Index Dow přidal 0,23 % na 24 782,29 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,2 % na 2 684,57 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,06 % na 6 965,36 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,03 % na 9,62 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 2,483 %. Nejvíce zpevnil energetický sektor, naopak nejvýrazněji klesl sektor veřejných služeb.
Investoři očekávají, že snížení firemní daně z 35 na 21 % přispěje k růstu dividend a bude znamenat více peněz na nové projekty. To by se mělo promítnout i do hospodářského růstu Spojených států.
Náladu na trhu podpořila taktéž statistika, která ukázala, že tempo růstu hrubého domácího produktu USA v třetím čtvrtletí stouplo na 3,2 % z 3,1 % v druhém kvartálu. To je nejrychlejší růst za více než dva roky, i když mírně slabší, než ukazovala předběžná zpráva zveřejněná před měsícem.
Dolar neudržel úvodní zisky, ceny ropy se mírně zvyšovaly
Dolar ve čtvrtek po dvou ztrátových dnech mírně zpevňoval, později ale o zisky přišel a vrátil se k poklesu. Oslabuje tak už tři dny v řadě. Dolar v letošním roce směřuje k nejhoršímu výsledku za posledních 14 let.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce po 22.00 SEČ ztrácel 0,1 % a pohyboval se kolem 93,25 bodu. Kurz eurodolaru se večer pohyboval kolem 1,1876.
Ceny ropy se ve čtvrtek mírně zvyšovaly, podporovala je zpráva o poklesu zásob suroviny v USA. Vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden klesly o 6,5 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali mírnější pokles o 3,8 milionu barelů.
Výraznějšímu růstu cen ropy bránily vyhlídky na obnovení provozu britského ropovodu Forties. Ropovod byl uzavřen začátkem minulého týdne kvůli nalezeným trhlinám.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Prezident USA Donald Trump možná do konce měsíce nepodepíše zákon o daňové reformě, který už mu po hlasování v obou komorách odeslal k podpisu Kongres. Spekuluje o tom americký tisk. Šéf Bílého domu se prý možná z taktických důvodů rozhodne podepsat zákon až příští rok.
- Růst ekonomiky Spojených států v třetím čtvrtletí zrychlil na 3,2 % z 3,1 % v druhém kvartálu. Jeho tempo tak bylo nejprudší za více než dva roky. Oznámilo to ve čtvrtek ministerstvo obchodu ve své konečné zprávě. Mírně tak opravilo svůj odhad z konce listopadu, podle kterého růst činil 3,3 %.
- Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila dodatečný objem peněz na financování vlády. Opatření musí ještě schválit Senát. Sněmovna musela nové rozpočtové provizorium k financování vládních úřadů schválit do pátku, kdy vyprší lhůta toho předchozího. Pokud Senát rozhodnutí Sněmovny reprezentantů potvrdí, prodlouží se provizorium do 19. ledna.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 16. prosince 245 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 225 tisících v předcházejícím týdnu očekával trh pouze 231 tisíc nových žádostí.
- Index aktivity filadelfského Fedu v prosinci stoupl na 26,2 bodu (odhad: 21,5 bodu, listopad: 22,7 bodu), index aktivity chicagského Fedu v listopadu klesl na 0,15 bodu (odhad: 0,09 bodu, říjen: 0,76 bodu).
- Spojené státy chtějí uvalit antidumpingové clo téměř 300 % na dovoz letadel CSeries kanadského výrobce Bombardier. Americké ministerstvo obchodu ve středu dokončilo přípravu podkladů, definitivní verdikt vynese Komise pro mezinárodní obchod (ITC). Informovala o tom agentura Reuters. Schyluje se tak k novému kolu ostrého obchodního sporu mezi USA a Kanadou.
- Americká telekomunikační společnost AT&T vyplatí svým zaměstnancům díky daňové reformě bonus 1 000 dolarů. K podobnému kroku se v reakci na snížení sazby daně z příjmu pro podniky chystají i další americké firmy, napsal server BBC. AT&T má přes 200 000 zaměstnanců. Americký Kongres schválil v minulých dnech největší změny v daňových předpisech za posledních 30 let.
- Americký výrobce letecké techniky Boeing má zájem o převzetí brazilského výrobce letadel Embraer. Firmy potvrdily informaci ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ), podle něhož je Boeing ochoten zaplatit za brazilský podnik vysokou prémii. Firmy uvedly, že jednají o možnostech propojení svého podnikání. Proti převzetí se postavil brazilský prezident Michel Temer.
- Předseda představenstva technologického holdingu Alphabet Eric Schmidt odstoupí z funkce, v rámci společnosti ale bude dále působit jako technický poradce.
Výsledková sezóna
- Výsledky Hovnanian Enterprises v 4QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,08 USD (loni: 0,14 USD), tržby 721,7 milionu USD (loni: 805,1 milionu USD).
- Výsledky Conagra Brands v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 2,17 miliardy USD (loni: 2,09 miliardy USD, odhad: 2,07 miliardy USD).
- Výsledky CarMax v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,81 USD (loni: 0,72 USD, odhad: 0,81 USD), tržby 4,11 miliardy USD (loni: 3,7 miliardy USD, odhad: 3,98 miliardy USD).
- Výsledky Finish Line v 3QFY2018: Čistá ztráta na akcii 0,26 USD (loni: -1,00 USD, odhad: -0,36 USD), tržby v obchodech otevřených alespoň rok meziročně +0,8 % (odhad: -4,5 %).
- Výsledky NIKE v 2QFY2018: Čistý zisk na akcii 0,46 USD (odhad: 0,40 USD, loni: 0,50 USD), tržby 8,55 miliardy USD (odhad: 8,39 miliardy USD, loni: 8,18 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -1 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
