Barometr EY: Firmám se vrátila důvěra v růst světové ekonomiky

Českým i světovým firmám se v posledním roce vrátila důvěra v budoucí růst světové ekonomiky. Celkem 84 procent českých společností očekává, že se zlepší globální ekonomická situace. Je to dvakrát vyšší počet než před rokem. Stejně pozitivně hodnotí i budoucnost české ekonomiky. Vyplývá to Barometru investiční důvěry poradenské firmy EY zveřejněného ve čtvrtek.
Průzkumu, který se uskutečnil loni v září a říjnu, se účastnilo 3000 generálních ředitelů a vrcholových manažerů ze 43 zemí. V případě světových firem věří v růst globální ekonomiky 79 procent z nich, což je téměř čtyřikrát více než před rokem.
"Ekonomika eurozóny nad očekávání rychle oživuje, což znatelně zvýšilo důvěru oslovených manažerů v růst globálního hospodářství. A protože také ekonomický vývoj Číny a Spojených států je nadále příznivý, setkaly se všechny hlavní faktory globálního růstu poprvé od konce celosvětové finanční krize na vzestupné trajektorii," uvedl partner oddělení transakčního poradenství EY ve střední a jihovýchodní Evropě Vladislav Severa.
České firmy mají podle průzkumu také rozsáhlé plány ohledně fúzí a akvizic. O ně hodlá v následujících 12 měsících aktivně usilovat 58 procent z nich. To je pouze o jeden procentní bod méně než doposud nejlepší výsledek dosažený v průzkumu z října 2015.
Čeští manažeři zároveň ale většinou očekávají, že transakční trh bude i nadále stabilní, což podle ředitele oddělení fúzí a akvizic EY Štěpána Fliegera svědčí o jejich větší konzervativnosti ve srovnání se zahraničními kolegy. Pouze 42 procent respondentů totiž věří, že trh fúzí a akvizic ještě dále poroste.
Akvizice přitom podle barometru hodlají oslovené české podniky nejčastěji hledat v odvětví průmyslové výroby. Ohledně místa mají vedle českého trhu největší zájem o Německo, USA, Francií a Čínu. Mezi hlavní důvody nákupu podniků patří zvýšení podílu na trhu (32 procent), akvizice inovací (28 procent) a vstup na nové geografické trhy (15 procent).
Zdroj: ČTK