US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-0,65 %
KB-0,30 %
Erste+0,06 %

Další schůze o brexitu nepřinesla posun, firmy žádají ujištění

Dvoudenní schůze britských ministrů označovaná jako klíčový moment v utváření plánů na budoucnost Británie po odchodu z EU skončila bez zásadních závěrů, uvádí komentář zpravodajské společnosti BBC. Zároveň sílí hlasy z podnikatelské sféry, které od vlády Theresy Mayové požadují jasná slova o budoucích obchodních vztazích s unií.

"Vážně jsme čekali něco jiného?" ptal se po středečních a čtvrtečních rokováních politický zpravodaj BBC John Pienaar. "Další schůze v Downing Street je za námi. V jednu chvíli se o ní hovořilo jako o zlomovém jednání, na kterém vládní kolegové odloží názorové rozdíly na směřování brexitu. Nic takového ve skutečnosti nenastalo," napsal. Vláda podle něj jen dále hrne nevyřešené problémy před sebou.

Tento týden přitom od parlamentního výboru dohlížejícího na veřejné výdaje zaznělo varování, že vláda příliš otálela se započetím praktických příprav na brexit. Den odchodu Británie z EU nastane už za necelých 14 měsíců a kabinet podle zákonodárců neučinil některá důležitá opatření jako například uzavření existujících programů, což by poskytlo více prostoru přípravám vystoupení. Na jejich uskutečnění je údajně potřeba do různých resortů přijmout stovky nových pracovníků.

"Čas nejednoznačných vyjádření už vypršel, firmy musí činit investiční a personální rozhodnutí," vzkázala premiérce Mayové ve středu Britská obchodní komora, která zastupuje společnosti s celkovými šesti miliony zaměstnanců. "Vláda musí předložit své plány," napsala organizace v dopise. V této atmosféře sílící nejistoty Mayová "nápadně mlčí", komentoval situaci web televize CNN.

Premiérka se ve čtvrtek sešla s vedoucími pracovníky 19 japonských firem včetně automobilky Nissan a banky Nomura. Mluvčí předsedkyně vlády po mítinku prozradil jen to, že se všechny strany shodly na potřebě jednat v otázkách brexitu rychle a zajistit obchodní vztah s EU, který bude po přechodném období bez cel a "do největší možné míry zbaven tření".

Osoba obeznámená s průběhem schůzky pod podmínkou anonymity řekla agentuře Reuters, že nic konkrétního v tomto směru nepadlo. Japonský velvyslanec v Británii Kodži Curuoka poté vystoupil podle Reuters s netradičně přímočarým varováním, když uvedl, že žádná soukromá společnost nemůže v pokračovat v činnosti na území Británie, pokud taková činnost nebude výnosná.

Podle komentáře BBC se názory na brexit uvnitř britské vlády radikálně liší, s táborem optimistů ministra zahraničí Borise Johnsona na jedné straně a skeptiky kolem ministra financí Philippa Hammonda na straně druhé.

"Jak jsem říkala od samého začátku, o našich pozicích uslyšíme nejrůznější šumy a vyjádření, ale co je důležité, jsou pozice, které zaujmeme v rámci vyjednávání," řekla tento týden britským poslancům Mayová.

Zdroj: ČTK

Evropská uniePolitikaSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná