Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně stouply

Evropské akciové trhy uzavřely páteční seanci smíšeně, když se investoři soustředili na pomalu končící výsledkovou sezónu a na údaje o růstu spotřebitelských cen v eurozóně.
Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,23 % na 381,22 bodu, za celý týden pak stoupl o 0,16 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,11 % na 7 244,41 bodu (za celý týden -0,71 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 0,15 % na 5 317,37 bodu (za celý týden +0,68 %) a německý DAX vzrostl o 0,18 % na 12 483,79 bodu (za celý týden +0,26 %).
Evropské akcie (23. února 2018), zdroj: CNBC
Akcie francouzského výrobce automobilových součástek Valeo zlevnily zhruba o 11 % poté, co společnost odtajnila horší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý rok.
Hospodářské výsledky v pátek oznámila také britská finanční skupina Royal Bank of Scotland, jež v loňském roce vydělala 752 milionů GBP, zatímco o rok dříve byla ve ztrátě 6,95 miliardy GBP. Výsledek sice překonal odhady analytiků, akcie banky přesto zlevnily o necelých 5 %.
Dařilo se naopak telekomunikačnímu sektoru, který nahoru táhla britská společnost BT (+5,04 %), jejíž akcie těžily ze zprávy, že regulátoři stanovili cenu, kterou může firma účtovat svým konkurentům za užívání jejích širokopásmových služeb.
Zhruba o 2,5 % klesly cenné papíry britské společnosti Standard Life Aberdeen, jež v pátek oznámila, že za 3,24 miliardy liber prodá firmě Phoenix Group svou pojišťovací divizi Standard Life Assurance Limited, která je jednou z nejstarších pojišťovacích firem v Británii.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Německá automobilka BMW má v plánu začít v Číně vyrábět automobily Mini s elektrickým pohonem. Firma v pátek oznámila, že podepsala předběžnou dohodu o společné produkci těchto vozů s čínskou automobilkou Great Wall Motor. BMW zatím malé automobily Mini vyrábí pouze v Evropě.
- Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je mladoboleslavská Škoda Auto, loni více než zdvojnásobil čistý zisk na 11,35 miliardy eur. Vyplývá to z předběžných údajů, které firma v pátek zveřejnila.
- Energetický gigant ČEZ letos investuje do modernizace jaderné elektrárny Temelín 900 milionů korun. Jde o 60 investičních akcí, jež zahrnují modernizace, posilování bezpečnosti a zvyšování výkonu. Od začátku provozu investoval ČEZ do modernizace Temelína 18 miliard Kč. Další téměř miliardu Kč dá letos Temelín do údržby. Novinářům to v pátek řekl ředitel elektrárny Jan Kruml.
- Německé veřejné finance loni skončily v rekordním přebytku 36,6 miliardy eur, uvedl v pátek místní statistický úřad. Je to nejvyšší hodnota od znovusjednocení Německa v roce 1990. Nejvyššího přebytku dosáhly spolkové země (16,2 miliardy eur), následované sociálním pojištěním (10,5 miliardy eur), obcemi (8,8 miliardy eur) a státem.
Výsledková sezóna
- Britská finanční skupina Royal Bank of Scotland je po deseti letech opět v celoročním zisku. Banka, která je z téměř tří čtvrtin v rukou státu, vydělala 752 milionů liber, zatímco o rok dříve byla ve ztrátě 6,95 miliardy GBP. Výsledek navíc překonal odhady analytiků. Od roku 2008 se souhrnná ztráta banky vyšplhala na 58 miliard liber.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Firma Sazka Group miliardářů Karla Komárka a Jiřího Šmejce upsala dluhopisy za pět miliard korun. Cenné papíry s hodnotou tisíc eur a čtyřprocentním ročním úrokem nabízela prostřednictvím společnosti J&T od konce loňského listopadu a investoři je koupili během několika týdnů. V pondělí o tom informoval server Euro.cz. Získané peníze chce Sazka použít na další rozvoj svého byznysu.
- Německá strojírenská skupina Siemens hodlá nabídnout akcie své zdravotnické divize Healthineers na frankfurtské burze v prvním pololetí letošního roku. V pondělí to oznámil předseda dozorčí rady Healthineers Michael Sen. Primární veřejná nabídka akcií, která by firmu měla ohodnotit na 40 miliard eur, bude zřejmě největší od privatizace Deutsche Telekom v roce 1996.
- Investiční skupina PPF se dohodla se švédskou Modern Times Group (MTG), že od ní koupí 95 % bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group. PPF zároveň koupí i zbylých 5 % od společnosti Eastern European Media Holdings. Uzavření transakce podléhá schválení regulatorními orgány, rozhodnutí se očekává během letošního prvního pololetí. Firma to v pondělí oznámila v tiskové zprávě. Cenu transakce PPF neuvedla.
- Energetická skupina ČEZ plánuje letos investovat do energetických sítí v Rumunsku zhruba miliardu korun. V pondělí to oznámila mluvčí společnosti Alice Horáková. Výše je podle ní podobná jako v uplynulých několika letech. Na výdej peněz upozornila agentura Bloomberg.
- Letošní odstávky čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany by měly v součtu trvat okolo 230 dnů a ještě asi o tři měsíce kratší by měly být v příštím roce. Elektrárna se vrací do standardního režimu poté, kdy i díky miliardovým investicím získala pro všechny bloky nová povolení provozu. Novinářům to v úterý řekl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Zahájení první letošní odstávky je plánované na 10. března. Druhý blok Dukovan by pak měl stát 55 dní.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku v lednu klesla na nové minimum 5,88 procenta, loni v prosinci činila 5,94 procenta. V úterý o tom informovalo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce. Nezaměstnanost na Slovensku se snižuje nepřetržitě od léta roku 2016.
- Za hodně reálné považuje v této chvíli česká ministryně financí Alena Schillerová to, že ČR po roce 2020 kvůli britskému odchodu z EU zvýší své každoroční příspěvky do unijního rozpočtu. Novinářům to v úterý řekla v Bruselu po jednání s kolegy z dalších evropských zemí. Diskuse o příštím víceletém finančním rámci EU, tedy dlouhodobém rozpočtovém výhledu unie, však podle ní nyní teprve začínají.
- Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank propustí až 500 zaměstnanců z investiční sekce ještě před březnovým vyplácením bonusů za loňský rok. Listu Financial Times to sdělily zdroje obeznámené se situací. Podle nich banku v rámci restrukturalizace bude muset opustit 250 až 500 obchodníků z poboček v New Yorku a Londýně.
- Průměrná úroková sazba hypoték v ČR v lednu stoupla na 2,28 % z prosincových 2,19 %. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Předloni v prosinci byla sazba na historickém minimu 1,77 %. Tehdy začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. Loni začala zvyšovat sazby také Česká národní banka.
- Zástupci automobilky Volkswagen a odborového svazu IG Metall uzavřeli novou mzdovou dohodu pro více než 120 000 zaměstnanců automobilky v Německu. Od května se všem zaměstnancům Volkswagen v Německu zvýší mzdy o 4,3 procenta. Dohoda zahrnuje i další výhody, jako například vyšší příspěvky na důchod a větší jistotu pro učně, oznámily ve středu odbory.
- V Bruselu se na jaře naplno rozhoří debata o podobě víceletého finančního rámce Evropské unie pro léta 2021 až 2027 a jednou z klíčových otázek budou takzvané kohezní fondy určené ke snižování rozdílů mezi členskými zeměmi. Ty na východě Evropy, včetně České republiky, z nich v aktuálním rozpočtovém období vyčerpaly miliardy eur, nyní se však připravují na možnost, že přijdou velké škrty, uvádí analýza webu Politico.
- Generální ředitel italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles Sergio Marchionne si za loňský rok vydělal zhruba 9,7 milionu eur. Plat se mu tak snížil pouze nepatrně z 9,9 milionu eur, které si vydělal za rok předchozí. Vyplývá to ze zprávy podniku pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).
- Finanční ústav ABLV Bank, který je třetí největší bankou v Lotyšsku, požádal tamní centrální banku o mimořádnou půjčku 480 milionů eur. Peníze jí mají umožnit obnovit činnost poté, co jí Evropská centrální banka v pondělí nařídila zastavit veškeré platby.
- Čistý veřejný dluh Portugalska se loni snížil na 126,2 procenta hrubého domácího produktu, což je nejméně od roku 2012. Ke snížení přispěl silnější ekonomický růst, vyplývá z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila portugalská centrální banka. Letos vláda očekává pokles veřejného dluhu na 123,5 procenta HDP, i když tempo ekonomického růstu by mělo zpomalit na 2,2 procenta.
- Francouzský výrobce baterií Saft, který je součástí energetické skupiny Total, založil s evropskými partnery alianci pro výzkum, vývoj a výrobu nové generace baterií. Jde o součást evropského úsilí vyvinout výrobu baterií, která by byla s to konkurovat výrobcům z Asie a z USA, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Partnery jsou německé firmy Siemens a Manz a belgická Solvay.
- Index podnikatelského klimatu v Německu, jejž sestavuje mnichovský Institut pro ekonomický výzkum Ifo, v únoru nečekaně poklesl na 115,4 bodu z lednových 117,6 bodu, když experti očekávali podstatně mírnější pokles na 117,1 bodu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Zisk největšího světového producenta platiny Anglo American Platinum (Amplats) bez mimořádných položek se loni více než zdvojnásobil na 3,9 miliardy randů (6,8 miliardy Kč) díky nižším nákladům a růstu dolaru. Firma se rozhodla, že díky silným výsledkům vyplatí poprvé za šest let dividendu. V letošním roce však podle pondělního prohlášení neplánuje žádný velký projekt.
- Zisk bankovní skupiny HSBC Holdings se v loňském roce více než zdvojnásobil díky absenci vysokých restrukturalizačních nákladů, které zaúčtovala v předchozím roce, a růstu v Asii. Výsledky však zaostaly za očekáváním kvůli odpisům souvisejícím se změnou daní v USA. Zisk před zdaněním vzrostl na 17,2 miliardy USD ze 7,1 miliardy USD v předchozím roce, uvedla banka v úterním prohlášení.
- Maďarské ropné a plynárenské skupině MOL vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 76 procent na 76,6 miliardy forintů (6,2 miliardy Kč). Hospodaření podpořily vyšší příjmy a nižší finanční ztráty, uvedla firma v úterním prohlášení.
- Francouzskému vydavateli stravenek a předplacených karet a poukázek na služby Edenred stoupl v loňském roce provozní zisk o 13,1 procenta na rekordních 437 milionů eur. Firma, která je známá hlavně stravenkami Ticket Restaurant, se díky silným výsledkům rozhodla zvýšit dividendu o 37 procent.
- Rakouská ropná a plynárenská skupina OMV ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšila očištěný provozní zisk o 67 procent na 688 milionů eur. Přispěly k tomu vyšší příjmy z prospekce ropy v Norsku a Libyi, jakož i růst cen ropy na světových trzích, uvedla ve středu firma. Navrhla navýšit dividendu za rok 2017 o 25 procent na 1,50 eura na akcii.
- Britské bance Lloyds Banking Group vzrostl v loňském roce zisk před zdaněním o 24 procent na 5,3 miliardy liber. Byl tak nejlepší od roku 2006. Největší poskytovatel hypoték v Británii rovněž oznámil, že odkoupí vlastní akcie za jednu miliardu liber a v příštích třech letech plánuje strategické investice za tři miliardy liber.
- Hotelové společnosti AccorHotels vzrostl v loňském roce provozní zisk o 23,9 procenta na 492 milionů eur. Výsledky překonaly odhady analytiků hlavně díky růstu v Asii a v Evropě. Společnost, která je podle počtu pokojů největší hotelovou skupinou v Evropě, to uvedla ve středečním prohlášení.
- Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom loni zvýšila čistý zisk o 29,4 procenta na 3,46 miliardy eur. K růstu přispělo několik faktorů, včetně jednorázového zisku z daňové reformy v USA, oznámila ve čtvrtek firma. Navzdory rekordním investicím se management rozhodl zvýšit dividendu.
- Čistý zisk vlastníka ČSOB, belgické skupiny KBC, loni stoupl meziročně o 16 procent na 17,5 miliardy korun. Celkový objem aktiv pod správou skupiny vzrostl meziročně o šest procent na 202 miliard korun. Růst podpořily celkově dobrá situace na finančních trzích, růst objemu úvěrů nebo vyšší příjmy z poplatků v oblasti investičních produktů, informovala ve čtvrtek ČSOB v tiskové zprávě.
- Společnost Rovio Entertainments, která je tvůrcem hry Angry Birds, loni podle předběžných údajů zvýšila zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) o 69,6 procenta na 60 milionů eur. Výhled na letošní rok ale zklamal, takže akcie firmy ve čtvrtek na burze prudce klesaly.
- Výsledky British American Tobacco ve 2017: Hrubý zisk 29,59 miliardy GBP (odhad: 7,81 miliardy GBP), tržby 20,29 miliardy GBP (odhad: 20,59 miliardy GBP).
- Výsledky BAE Systems ve 2017: Čistý zisk 854 milionů GBP (meziročně -6,5 %, odhad: 1,1 miliardy GBP), tržby 18,32 miliardy GBP (meziročně +3 %, odhad: 19,6 miliardy GBP).
- Výsledky Henkel ve 2017: Upravený čistý zisk 2,53 miliardy EUR (2016: 2,32 miliardy EUR), tržby 20,03 miliardy EUR (meziročně +3,1 %).
- Výsledky Bouygues ve 2017: Čistý zisk 1,09 miliardy EUR (2016: 732 milionů EUR, odhad: 877 milionů EUR), tržby 32,9 miliardy EUR (2016: 31,77 miliardy EUR, odhad: 32,47 miliardy EUR).
- Výsledky Barclays ve 2017: Čistá ztráta 1,9 miliardy GBP (2016: +1,6 miliardy GBP), tržby 21,1 miliardy GBP (meziročně -2 %).
Zdroj: CNBC