Austrálie a Východní Timor podepsaly dohodu o námořní hranici

Austrálie a Východní Timor podepsaly historickou dohodu o námořní hranici. Ukončuje letitý spor mezi oběma zeměmi o práva na bohatá naleziště ropy a plynu. Východní Timor, který patří k nejchudším zemím světa, nyní získá většinu z budoucích výnosů, napsal ve středu zpravodajský server BBC.
Východní Timor získal nezávislost na Indonésii v roce 2002, mezi Austrálií a novým státem ale nebyla vytyčena trvalá námořní hranice. Země se domluvily na dočasné hranici, východotimorská vláda si ale později stěžovala, že byla k dohodě donucena.
Východní Timor přitom poukazoval na to, že jeho mocnější soused má nespravedlivě velký přístup k ropným a plynovým polím, jejichž hodnota se odhaduje na desítky miliard dolarů. V roce 2016 se Východní Timor obrátil na Stálý rozhodčí soud v Haagu. Vyjednávání mezi oběma zeměmi skončilo minulý týden.
Nová dohoda vytyčuje námořní hranici mezi Austrálií a Východním Timorem na polovině cesty mezi oběma zeměmi, v souladu s Dohodou OSN o mořském právu (UNCLOS). Canberra usilovala o to, aby byla hranice stanovena na okraji jejího kontinentálního šelfu, což by posunulo hranici blíže k východotimorskému pobřeží.
Z nové dohody vyplývá, že Východnímu Timoru připadne nejméně 70 procent z největšího ropného pole Greater Sunrise s odhadovanou hodnotou minimálně 40 miliard dolarů. Podle dosavadních úmluv se předpokládalo, že výnosy budou rozděleny mezi obě země stejnoměrně.
Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová uvedla, že její země má zájem na prosperitě Východního Timoru. "Jako dobří přátelé a blízcí sousedé chceme, aby Východní Timor naplnil svůj ekonomický potenciál," řekla.
Zdroj: ČTK
Aktuality

