US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+0,25 %
KB+0,00 %
Erste+1,08 %

ExxonMobil očekává do roku 2025 zdvojnásobení zisku

Ropný gigant ExxonMobil očekává do roku 2025 více než dvojnásobný nárůst zisku na 31 miliard dolarů. Dopomoci mu k němu mají podle jeho středečního vyjádření současné ceny této suroviny a jejich případný další nárůst. Firma, která je v současnosti největším producentem ropy, jehož akcie se obchodují na burze, vydala takto dlouhodobý odhad poprvé v historii.

Redakce IW
Redakce IW
7. 3. 2018 | 18:20
ExxonMobil

Podle agentury Reuters tak chce uklidnit investory, které znepokojilo, že její výnosy v posledních letech zaostaly za konkurenty Royal Dutch Shell a Chevron. Větší transparentnost a lepší výsledky ve středu investorům slíbil šéf firmy Darren Woods, který ve funkci v lednu 2017 vystřídal Rexe Tillersona, když se stal ministrem zahraničí USA.

Loňský zisk Exxonu činil 15 miliard dolarů. Ve čtvrtém čtvrtletí se čistý zisk zvýšil čtyřnásobně na 8,4 miliardy USD z předloňských srovnatelných 1,7 miliardy USD. Zaostal ale za očekáváním analytiků, což v jeho případě nebývá obvyklé.

Exxon plánuje na rozdíl od svých konkurentů zvýšit investice. Letos by na zásadní těžební projekty chtěl vynaložit 24 miliard dolarů, příští rok 28 miliard a od roku 2023 do roku 2025 v průměru 30 miliard dolarů.

Firma ve středu neoznámila program zpětného odkupu akcií, ve který analytici doufali. Americká ropná dvojka Chevron v úterý uvedla, že přistoupí ke zpětnému odkupu poprvé po třech letech.

Zdroj: ČTK

Americké akcieExxonMobilRopa
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

25. 6.-Tomáš Beránek
Průmyslové kovy