US MARKETOtevírá za: 10 h 28 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Rusko po vojenské spolupráci pomůže Súdánu i v jaderné energetice

Rusko podpoří výstavbu jaderných elektráren v Súdánu, oznámila v úterý súdánská státní tisková agentura SUNA. Podle ní už do Moskvy vyrazil súdánský ministr elektřiny Muataz Músá. Rusko nedávno slíbilo Chartúmu i pomoc s vyzbrojováním. Súdánského prezidenta Umara Bašíra viní Mezinárodní trestní soud (ICC) z genocidy.

Músá odcestoval z Chartúmu v pondělí. V Moskvě se má sejít s šéfem ruského státního jaderného podniku Rosatom, uvedla SUNA. Mluvčí ministerstva bez dalších podrobností prohlásil, že obě země podepíší několik memorand o porozumění. Prý mezi nimi bude i plán realizace rozvoje jaderných elektráren.

Bašír navštívil Rusko loni v listopadu. Tehdy svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi řekl, že chce spolupráci i v jaderné oblasti. V únoru Bašír sdělil, že Moskva pomůže Súdán vyzbrojit, aby súdánská armáda mohla čelit jakékoliv hrozbě. Rusko bylo v minulosti hlavním dodavatelem vojenského vybavení do Súdánu.

Bašír tvrdí, že Súdán potřebuje od Moskvy ochranu před Spojenými státy. Ty se podle něj chovají agresivně a přispívají ke konfliktu v Súdánu. Na oplátku nabídl, že se Súdán stane pro Rusko branou do Afriky.

Spojené státy na začátku října zrušily 20 let trvající sankce proti Chartúmu. Zdůvodnily to pokrokem v boji proti terorismu a zmírněním humanitární krize v zemi. Obměkčil je i závazek Súdánu nepokračovat ve zbrojních obchodech se Severní Koreou.

Bašír se k moci dostal v roce 1989 díky krvavému puči. ICC na něj v roce 2009 a 2010 vydal zatykač, neboť jej podezírá z genocidy a zločinů proti lidskosti během potlačení povstání v oblasti Dárfúru. Bašír všechna obvinění odmítá a dál cestuje do zahraničí, i když si místa svých pobytů vybírá. Rusko - stejně jako například USA, Čína či Izrael - pravomoc ICC neuznává.

Zdroj: ČTK

AfrikaEnergetikaJaderná energetikaRusko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika