Růst českého exportu by měl ve 2. čtvrtletí mírně zrychlit

Český export by se měl v letošním druhém čtvrtletí ve srovnání se začátkem roku, který byl nejslabší od roku 2013, mírně zvýšit. Vyplývá to z Indexu exportu, který sestavuje Asociace exportérů a Raiffeisenbank. Předchozí tři čtvrtletí růst vývozu zpomaloval.
"Na jedné straně český vývoz těží z dobré kondice světové, především pak evropské ekonomiky, na druhé straně čelí stále akutnějšímu nedostatku zaměstnanců na českém trhu práce. Ten nutí zaměstnavatele hledat potenciální pracovníky i mezi lidmi, kteří sami práci aktivně nehledají a musí se jim v mnohém přizpůsobit," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Druhým významným faktorem, který brzdí růst českého exportu a průmyslu, je stagnace prodejů osobních aut v Česku i v Evropě, a pokračující rychlý pokles prodeje v USA. "Automobilový průmysl už pravděpodobně překonal svůj cyklický vrchol, což dokazuje i velmi výrazné zpomalení růstu zakázek v tomto odvětví," dodala Horská.
Společnost Gerlach, která poskytuje firmám celní služby, stagnaci však zatím nepozoruje. "Mezi naše zákazníky patří významní výrobci automobilových sedadel či světel, kterým vývoz roste meziročně o deset procent. Velkou roli hrají i tuzemská vývojová centra, která produkují výrobky s přidanou hodnotou. Ukazuje se tak, že Česko nemusí být jen zemí montoven, ale dokáže i samo vyvíjet a prodávat inovativní technologie," uvedl Luděk Procházka z Gerlachu.
Další nepříznivou zprávou pro export je vyostřující se obchodní konflikt mezi USA a Čínou, do kterého mohou být zataženy i další státy, včetně Evropy. To by mohlo ohrozit vyhlídky českého exportu na další růst.
Ani Německo, tradiční bašta českého exportu, nezaznamenalo za dva měsíce letošního roku výrazný růst. Meziročně vývoz do Německa vzrostl o 1,1 procenta. Protože dovoz z Číny narostl o 11,5 procenta, bilance zahraničního obchodu ČR za dva měsíce letošního roku meziročně propadla o 8,6 miliardy Kč, tedy o 20,4 procenta.
V celkových objemech zatím nejde o dramatické propady, ale může to být předzvěst dalšího, za to však výraznějšího zpomalování v nepříliš vzdálené budoucnosti. Za tím stojí posilující česká koruna, nedostatek pracovních sil, který se už delší dobu projevuje v neschopnosti firem včas plnit požadavky obchodních partnerů, a také výrazný tlak na mzdy. "Více napoví příští měsíc, kdy budeme mít k dispozici data za celý první kvartál," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.
Exportéři podle březnového průzkumu hodnotí svou současnou situaci ještě lépe než na konci loňského roku, a dokonce nejlépe od konce roku 2015, kdy bylo první šetření. Zároveň ale někteří čelí obvyklému sezonnímu poklesu objednávek. Někteří zmiňují i pozastavení zakázek ze zahraničí, nebo dokonce plošný pokles.
Vývoz českých firem byl loni rekordní. V přeshraničním pojetí se meziročně zvýšil o 5,7 procenta na 4,2 bilionu korun. O pětinu vzrostl export do Číny, do Německa české podniky vyvezly o 7,3 procenta zboží více.
Zdroj: ČTK