Evropské burzy zakončily páteční obchodování v plusu, za celý týden však přišly zhruba o 2 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu, když investory potěšilo odvrácení předčasných voleb v Itálii, kde v pátek vznikla nová vláda pod vedením právníka Giuseppe Conteho.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 1,01 % na 386,91 bodu, za celý týden však odevzdal 2,05 %. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,31 % na 7 701,77 bodu (týden: -0,67 %), francouzský CAC 40 posílil o 1,24 % na 5 465,53 bodu (týden: -2,6 %) a německý DAX získal 0,95 % na 12 724,27 bodu (týden: -2,57 %).
Index italských akcií FTSE MIB si polepšil o 1,49 % poté, co v Itálii vznikl nový vládní kabinet vedený Giuseppem Contem, který však ještě musí v příštím týdnu získat důvěru parlamentu. O 1,76 % posílil index španělských akcií IBEX 35, když španělští poslanci v pátek dopoledne vyslovili nedůvěru vládě lidoveckého premiéra Mariana Rajoye.
Dařilo se zejména bankovnímu sektoru, který nahoru táhly zejména italské banky, o necelá 3 % stouply ale i cenné papíry Deutsche Bank, jejíž šéf Christian Sewing v pátek uklidnil investory poté, co ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti největší německé bankovní společnosti o jeden stupeň na BBB+.
Pomyslným vítězem dne se stal francouzský provozovatel restaurací Elior Group, jehož akcie vyletěly vzhůru o více než 7 % díky zvýšení doporučení od Credit Suisse.
Evropské akcie (1. června 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v květnu opět zhoršily. Index PMI klesl na 56,5 bodu z dubnových 57,2 bodu. To je nejnižší hodnota od loňského srpna. Uvedla to v pátek společnost IHS Markit.
- Státní rozpočet se ke konci května dostal do schodku 23,1 miliardy korun, jde o první letošní schodek rozpočtu. Ke konci letošního dubna vykázal rozpočet přebytek 0,8 miliardy korun. Loni ke konci května byl rozpočet ve schodku 18,7 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.
- Evropská unie v pátek přeložila u Světové obchodní organizace (WTO) žádost o konzultace se Spojenými státy ohledně cel, která USA uvalily na dovoz oceli a hliníku z unie. Agentuře Reuters to sdělil představitel WTO.
- Třetí největší australská banka Australia and New Zealand Banking Group čelí v Austrálii spolu s německou Deutsche Bank a americkou Citigroup obvinění z kartelové dohody v souvislosti s úpisem akcií v hodnotě 2,3 miliardy australských dolarů v roce 2015. Oznámil to v pátek Australský výbor pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitele (ACCC).
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Jaderná elektrárna Temelín doplnila zásoby jaderného paliva, vystačí na dva roky provozu. Celkem 78 souborů paliva, z nichž každý měří přes 4,5 metru a váží asi 750 kilogramů, převzala před několika dny. V pondělí to oznámil mluvčí elektrárny Marek Sviták. Energetici naváželi palivo od začátku roku ze závodu ruské korporace TVEL vzdáleného tisíce kilometrů. Palivo se přepravuje letecky i po silnici v kontejnerech, které odolají ohni, vodě, pádům z výšek i nárazům. Náklad doprovází až do areálu elektrárny policie.
- Ruská vláda by mohla zvýšit sazbu daně z přidané hodnoty na 20 procent ze současných 18 procent. Potřebuje totiž prostředky na realizaci plánu strategického rozvoje do roku 2024, který počátkem května podepsal prezident Vladimir Putin. Informoval o tom v pondělí list Vedomosti s odvoláním na vládní zdroje obeznámené se situací.
- Plynovod Nord Stream 2 je novou hybridní zbraní Ruska, která ohrožuje energetickou bezpečnost a solidaritu v Evropě. Na jarním zasedání Parlamentního shromáždění NATO ve Varšavě to v pondělí řekl polský premiér Mateusz Morawiecki.
- Německo musí na řadě velkých spotřebitelů elektřiny vymoci zpět miliony eur, protože měli nespravedlivou výhodu, když byli v letech 2012 až 2013 osvobozeni od poplatků za užívání distribučních sítí. Oznámila to v pondělí Evropská komise.
- V letošním roce se zatím výnos tuzemských investičních fondů pohybuje kolem nuly. V posledních třech letech tyto fondy vydělaly českým investorům celkem 7,3 procenta. Ukazuje to nový Index českého investora (CII750), který v úterý představily poradenská společnost Swiss Life Select a agentura Thomson Reuters. Index průběžně sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.
- Stavební firmy na Slovensku mírně zlepšily výhled růstu odvětví na letošní rok, naopak v příštím roce očekávají proti dosavadnímu odhadu nižší tempo zvyšování své produkce. Vyplývá to z nejnovější analýzy poradenské společnosti CEEC Research, která byla v úterý představena na konferenci o stavebnictví v Bratislavě. Zakázky v oblasti výstavby a modernizace silniční či železniční infrastruktury na Slovensku získaly také české firmy.
- Počet investorů, kteří v příštích měsících očekávají odchod minimálně jedné členské země z eurozóny, se kvůli politické krizi v Itálii výrazně zvýšil. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sentix. Takzvaný index rozpadu eurozóny se v květnu více než zdvojnásobil na 13 procent z dubnových 6,3 procenta.
- Růst cen pohonných hmot na tuzemských čerpacích stanicích by měl brzy skončit. Na začátku léta by měly stagnovat, možný je i mírný pokles, shodují se analytici. Důvodem je podle nich snižující se cena ropy, způsobená mimo jiné vyhlídkami na zvyšování těžby suroviny. Například severomořská ropa Brent se v pondělí propadla pod 74,50 dolaru za barel, nejníže za tři týdny.
- Německá průmyslová a obchodní komora ve středu snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 2,2 procenta z dříve předpokládaných 2,7 procenta. Zároveň varovala, že politická krize v Itálii by mohla ještě více podkopat hospodářský růst v Německu a ohrozit budoucnost celé eurozóny.
- Míra nezaměstnanosti v Německu v květnu nečekaně klesla na 5,2 % z 5,3 % v předchozím měsíci, a nachází se tak na nejnižší úrovni od znovusjednocení země v roce 1990. Počet nezaměstnaných klesl o 11 000 po poklesu o 8 000 v předchozím měsíci. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které ve středu zveřejnil spolkový úřad práce.
- Estonská internetová taxislužba Taxify získala 175 milionů dolarů od investorů v čele s německou automobilkou Daimler. Peníze využije na další expanzi na svých současných trzích a na boj s alternativní taxislužbou Uber. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.
- Slovensko vyjádřilo spokojenost s návrhem Evropské komise, podle kterého by z evropských fondů v rámci politiky soudržnosti ve finančním období 2021-2027 mohlo získat jen o desetinu méně peněz proti současnému sedmiletému rozpočtovému období. Vicepremiér pro investice a informatizaci Richard Raši ve středu novinářům řekl, že navrhované snížení objemu peněz pro Slovensko je nejnižší ze zemí visegrádské čtyřky, do které patří vedle Slovenska také Česká republika, Maďarsko a Polsko.
- Spojené státy začnou od pátku uplatňovat cla ve výši 25 % na ocel a 10 % na hliník také na dovoz z Evropské unie, Kanady a Mexika. Oznámil to ve čtvrtek americký ministr obchodu Wilbur Ross.
- Prezident USA Donald Trump chce podle německého časopisu Wirtschaftswoche vytlačit německé automobilky z amerického trhu. Francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi řekl, že nechce, aby New York brázdily mercedesy, uvedl časopis s odvoláním na diplomatické zdroje z EU a USA.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně se v květnu zvýšilo na 1,9 % z 1,2 % v dubnu. Největší podíl na tom mají zejména ceny energií, potravin a služeb. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Oficiální cíl Evropské centrální banky je držet inflaci těsně pod dvěma procenty.
- Nezaměstnanost v zemích eurozóny v dubnu klesla na 8,5 % z 8,6 % v březnu (revidováno z původního odhadu 8,5 %). Dostala se tak - stejně jako v únoru letošního roku - na nejnižší hodnotu od roku 2008.
Zdroj: CNBC