US MARKETZavírá za: 3 h 22 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Venezuelská vláda chce po zemědělcích 70 % jejich produkce

Venezuelští zemědělci by měli nově vládě odprodávat 70 procent své produkce. Oznámil to tento týden ministr Tareck el Aissami, který ale na jednání se zástupci soukromého sektoru nesdělil, jak za to vláda bude platit. Dosud musí státu odprodávat asi třetinu produkce. Zástupci soukromého sektoru plán socialistické vlády kritizují s tím, že jim už skoro nic nezůstane pro soukromé prodejce, a spotřebitelé tak budou v obchodech nacházet jen prázdné regály.

"Když vláda dostane většinu produkce, aby ji pak rozdělovala podle ideologických pravidel jen těm, kdo ji podporují, ostatní nebudou mít k našim výrobkům přístup," kritizoval záměr vlády šéf asociace soukromých podnikatelů Carlos Larrazábal podle opozičního deníku El Nacional. Dodal, že tím vláda také jen podpoří černý obchod.

Vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura začala tento týden pořádat setkání se zástupci soukromého sektoru, na nichž se mají postupně stanovit ceny 50 základních výrobků. Je mezi nimi například rýže, cukr, kukuřice, káva, ryby, mléko či hygienické potřeby. Soukromníci stanovování cen odmítají, podle nich tak vláda jen zruinuje další podnikatele.

Prezident Maduro tento týden také varoval supermarkety, že pokud nebudou stanovené ceny dodržovat, přijme vláda vůči nim "radikální opatření". "Buď budou respektovat naše mechanismy, nebo revoluce přijme radikální opatření. Ekonomického zázraku dosáhneme po dobrém, či po zlém," uvedl Maduro, který byl nedávno v kontroverzních volbách zvolen na další období (2019 až 2025).

Madurovy výhrůžky už vláda plní. Například v lednu zabavila přes dvě stovky obchodů 26 řetězců. Minulý měsíc Maduro nařídil převzetí všech obecních trhů v zemi, které budou přímo řízeny novým vládním úřadem. Maduro svůj krok zdůvodnil tím, že tržiště, prodávající zejména potraviny, ovládají "mafie". Vláda chce takto podle něj přinést na trhy stabilitu.

Minulý týden prokuratura nařídila zatčení 16 zemědělských podnikatelů, které obvinila z bojkotu a černého obchodu. Podle generálního prokurátora podnikatelé "okradli stát", když svou produkci prodávali soukromníkům.

Venezuelská opozice i řada ekonomů kritizují Madurovu vládu, že přivedla zemi do hluboké ekonomické krize svou socialistickou hospodářskou politikou. Dalším důvodem je, že se nedokázala vyrovnat s hlubokým propadem světových cen ropy. Na této surovině je venezuelská ekonomika závislá asi z 95 procent.

Stanovování cen některých výrobků zavedl už v roce 2011 Madurův předchůdce v úřadu prezidenta Hugo Chávez, za něhož vláda určovala ceny dvou desítek výrobků, například hygienických potřeb či ovocných šťáv. Většina těchto výrobků z venezuelského trhu posléze vymizela, nebo se prodává za obrovské ceny.

Zdroj: ČTK

Latinská AmerikaVenezuelaZemědělství
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika