Evropské akcie v pátek výrazně stouply, za celý týden však ztratily více než procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech. Investory sice dále znervózňoval obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, potěšil je ale naopak výsledek summitu EU, který přinesl naději na efektivní řešení migrační krize.
Regionální benchmark STOXX Europe 60 si v pátek polepšil o 0,98 % na 379,93 bodu, za celý týden ale odevzdal zhruba 1,3 %. Britský index FTSE 100 posílil v pátek o 0,28 % na 7 636,93 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,91 % na 5 323,53 bodu a německý DAX vzrostl o 1,06 % na 12 306 bodů.
týden | červen | 2. čtvrtletí | 1. pololetí | |
STOXX Europe 600 | -1,32 % | -0,82 % | +2,44 % | -2,38 % |
FTSE 100 | -0,59 % | -0,54 % | +8,22 % | -0,66 % |
DAX | -2,18 % | -2,37 % | +1,73 % | -4,73 % |
CAC 40 | -1,19 % | -1,39 % | +3,02 % | +0,21 % |
V závěru týdne se dařilo zejména sektoru základních materiálů, který zpevnil o zhruba 0,8 %. Nahoru jej táhla zejména nadnárodní těžařská společnost Anglo American, jež v pátek oznámila, že hospodářská čísla za první pololetí letošního roku by měla být o zhruba 20 % lepší než v roce minulém. Akcie společnosti díky tomu zdražily o 3,59 %.
Vítězem dne se stala španělská banka Caixabank, jež uvedla, že souhlasí s prodejem 80 % svých realitních aktiv privátnímu akciovému fondu Lone Star. Akcie banky stouply o 3,32 %. Dařilo se také německému výrobci osvětlovací techniky Osram, jehož cenné papíry posílily o 6,38 % poté, co na ně zvýšili doporučení analytici z Bank of America Merrill Lynch.
O 3,9 % vyletěly vzhůru akcie švýcarské farmaceutické firmy Novartis, jež ohlásila dlouho očekávaný plán osamostatnění divize Alcon zaměřené na péči o zrak. Firma současně zahájila zpětný odkup akcií v hodnotě až pět miliard dolarů.
Evropské akcie (29. června 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Tržby v německém maloobchodu vykázaly v květnu největší propad za sedm let a vyvolaly obavy o hospodářský růst největší světové ekonomiky. Podle spolkového statistického úřadu se reálně snížily o 2,1 procenta, zatímco meziroční pokles činil 1,6 procenta.
- Míra nezaměstnanosti v Německu se v červnu oproti květnu nezměnila. Zůstala na úrovni 5,2 procenta, a drží se tak nejníže od roku 1990. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které v pátek zveřejnil spolkový úřad práce. Loni v červnu činila míra nezaměstnanosti v zemi 5,7 procenta.
- Představitelé členských států Evropské unie se na summitu v Bruselu dohodli, že o další půlrok prodlouží hospodářské sankce vůči Rusku. S odvoláním na unijní činitele o tom v pátek informovala agentura Reuters. Rozhodnutí o sankcích má být formálně potvrzeno v nadcházejících dnech.
- Meziroční růst české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí zpomalil na 4,2 procenta z 5 procent v loňském čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o půl procenta. Zpřesněný odhad v pátek zveřejnil Český statistický ústav. První odhad z poloviny května hovořil o meziročním růstu ekonomiky o 4,5 procenta, druhý ze začátku června pak tento údaj mírně zhoršil na 4,4 procenta.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Od rozhodnutí Britů o odchodu země z Evropské unie omezila své investice v Británii téměř polovina evropských podniků. Vyplývá to z šetření právní kanceláře Baker McKenzie mezi 800 podnikateli v šesti předních státech EU.
- Celková důvěra v českou ekonomiku po květnovém poklesu v červnu vzrostla o 0,8 bodu na 100 bodů. Proti předchozímu měsíci jsou optimističtější v pohledu na hospodářský vývoj podnikatelé, jejich důvěra stoupla o 1,2 bodu na 97,4 bodu. U spotřebitelů naopak důvěra meziměsíčně klesla. Meziročně jsou souhrnný indikátor důvěry a indikátory důvěry podnikatelů i spotřebitelů vyšší. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
- Členské státy Evropské unie by měly rychle doplnit potřebných 1,2 miliardy eur do speciálního fondu, který unie využívá ve snaze zmírnit migrační toky při spolupráci s africkými zeměmi původu migrantů. Při příchodu na pondělní jednání ministrů zahraničí a obrany zemí EU v Lucemburku to novinářům řekla šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová.
- Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dospěl k závěru, že vstup čínské společnosti CITIC Group do CEFC Group Europe nebude mít vliv na hospodářskou soutěž v Česku. Jejich činnost se nepřekrývá, úřad proto spojení povolil, uvedl v pondělí ÚOHS na svém webu.
- Americká taxislužba Uber uspěla s odvoláním proti ztrátě licence pro provoz svých aktivit v Londýně. Britský soud v úterý udělil Uberu novou licenci, která bude platit 15 měsíců. Dospěl totiž k závěru, že firma provedla potřebné změny.
- Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti dlouhodobých závazků Řecka na stupeň B+ z dosavadní známky B. Zdůvodnila to dohodou, kterou Atény minulý týden uzavřely s eurozónou a která podle názoru agentury snižuje riziko potíží při obsluze dluhu. Výhled ratingu je stabilní, což znamená, že agentura s žádnou další změnou teď nepočítá.
- Britský parlament ve středu večer schválil kontroverzní plán stavby třetí ranveje na londýnském letišti Heathrow. Poslanci posvětili stavbu, která podle části veřejnosti zhorší životní prostředí v Londýně, jasnou většinou 415 ku 119 hlasům. Projektu za 14 miliard liber však téměř jistě budou stát v cestě soudní pře, uvedla agentura AP.
- Slovensko usnadní zaměstnávání cizinců ze zemí mimo Evropskou unii v desítkách různých profesí, které slovenští zaměstnavatelé po poklesu nezaměstnanosti na historická minima nedokážou obsadit. Seznam nedostatkových profesích zveřejnilo slovenské ústředí práce, které řídí úřady práce. Firmy na Slovensku začaly zaměstnávat více cizinců už dříve.
- Francouzský vodárenský a energetický koncern Veolia otevřel ve Francii závod na recyklaci solárních panelů a tvrdí, že je první v Evropě. Vzhledem k tomu, že v příštích letech skončí životnost tisíců tun těchto panelů, firma už plánuje výstavbu dalších závodů, uvedla agentura Reuters.
- Minimální mzda v Německu by měla příští rok stoupnout na 9,19 eura a do roku 2020 se dál zvýšit na 9,35 eura. Německé vládě to doporučila příslušná komise. V současné době činí minimální mzda 8,84 eura. Očekává se, že berlínský kabinet návrhu vyhoví, uvedla agentura Reuters.
- Na posílení úlohy záchranného fondu eurozóny (ESM) se shodují představitelé Evropské unie. Vyplývá to z návrhu textu, který má být zveřejněn v pátek na eurosummitu a do něhož měla možnost nahlédnout agentura Reuters. Podrobnosti mají rozpracovat ministři financí do letošního prosince, kdy také začnou rozhovory o evropském systému pojištění vkladů (EDIS).
- Polský státní plynárenský podnik PGNiG podepsal s americkými společnostmi Port Arthur LNG a Venture Global LNG dohodu o dodávkách zkapalněného zemního plynu na příštích 20 let. Dodávky pokryjí téměř 34 procent roční spotřeby Polska. Varšava tak učinila další krok ke snížení své závislosti na ruském plynu, uvedla ve středu agentura Reuters.
- Norská vláda dokončila plánovaný prodej zbývajícího podílu 9,88 procenta ve skandinávské letecké společnosti SAS. Oznámilo to ve středu norské ministerstvo obchodu a průmyslu. Celkem 37,8 milionu akcií bylo prodáno institucionálním investorům za cenu zvýhodněnou o tři procenta v porovnání s úterní cenou na burze. Vláda tak získala 652 milionů švédských korun.
- Těžba ropy v Rusku od začátku června dosahuje 11,054 milionu barelů denně, zatímco v předchozích třech měsících se pohybovala v průměru na 10,97 milionu barelů denně. Uvedla to ve středu agentura Reuters, která se odvolává na zdroje z odvětví. Podle dohody s Organizací zemí vyvážejících ropu a dalšími vlivnými producenty má přitom Rusko těžit maximálně 10,947 milionu barelů denně.
Česká národní banka na svém červnovém zasedání podle očekávání zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 1,00 % a lombardní sazbu posunula z 1,5 % na 2,0 %. Diskontní sazbu rada ponechala beze změny na 0,05 %. Středečního zasedání bankovní rady se zúčastnilo šest jejích členů, přítomen nebyl viceguvernér Mojmír Hampl.
- Švédský odvolací soud ve čtvrtek potvrdil nedávné rozhodnutí, které pozastavuje výkon verdiktu švédského arbitrážního soudu ve sporu ohledně dodávek plynu mezi ruskou společností Gazprom a ukrajinskou firmou Naftogaz. Informovala o tom agentura Reuters. Soudní rozhodnutí ze 13. června brání Naftogazu v jeho snahách o zabavování majetku Gazpromu.
- Společnost IAG, která je vlastníkem britských aerolinek British Airways, rozšiřuje svou nízkonákladovou firmu Level, kterou založila loni pro dálkové lety. Nyní bude Level nabízet cesty i na krátké vzdálenosti, a to mezi Vídní a evropskými destinacemi. IAG tak bude konkurovat dvěma největším nízkonákladovým přepravcům - Ryanair a easyJet, oznámila ve čtvrtek společnost.
- Představitelé pobaltských zemí a Polska měli ve čtvrtek na summitu EU podepsat dlouho očekávanou dohodu o napojení svých rozvodných soustav na síť Evropské unie do roku 2025. Současně se odpojí od ruské soustavy. Uvedla to agentura Reuters, která má k dispozici kopii dohody. Za EU má dohodu podepsat předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v červnu kleslo na 2,1 procenta z květnových 2,2 procenta. Německá inflace nicméně zůstala nad cílovou úrovní Evropské centrální banky. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které ve čtvrtek zveřejnil německý statistický úřad.
- Maďarský forint ve čtvrtek vůči euru sestoupil na rekordní minimum, od začátku letošního roku již ztrácí téměř šest procent. Podle analytiků stojí za slabým kurzem forintu skutečnost, že maďarská centrální banka pokračuje ve své politice nízkých úrokových sazeb, napsala agentura DPA.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Hennes & Mauritz v 2Q: Čistý zisk 4,64 miliardy SEK (520 milionů USD, loni: 5,9 miliardy SEK, odhad: 4,74 miliardy SEK), tržby 60,46 miliardy SEK (loni: 59,54 miliardy SEK).
Zdroj: CNBC