Evropské burzy ve čtvrtek po summitu NATO uzavřely v zelených číslech

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční seanci v plusu, když se investoři soustředili na setkání zástupců členských zemí NATO v Bruselu, které přineslo vyhrocenou debatu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a evropskými státníky ohledně výdajů na obranu.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,79 % na 384,43 bodu, britský FTSE 100 získal 0,78 % na 7 651,33 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,97 % na 5 405,9 bodu a německý DAX zpevnil o 0,61 % na 12 492,97 bodu.
Dařilo se zejména akciím mediálních společností, které do plusu poslala zpráva, že americká společnost Comcast v noci na čtvrtek zvýšila svou nabídku na převzetí britské placené televize Sky na 26 miliard liber. Překonala tak konkurenční nabídku 24,5 miliardy liber firmy 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha, kterou Fox zvýšil jen několik hodin předtím. Akcie Sky díky tomu zdražily zhruba o 3,4 %.
O necelá 3 % ve čtvrtek vzrostly cenné papíry dánské přepravní společnosti A.P. Møller-Mærsk, na jejíž akcie zvýšila doporučení americká investiční banka Goldman Sachs.
Nedařilo se naopak norské bance DNB ASA, jejíž akcie zlevnily o 4 % poté, co společnost odtajnila výsledky hospodaření za uplynulý kvartál.
Evropské akcie (12. července 2018), zdroj: CNBC
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská komise zhoršila výhled letošního růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie. Celkově ale tempo zůstane relativně silné, letošní růst má v eurozóně i v EU činit 2,1 procenta, uvedla ve čtvrtek komise ve své letní prognóze. V jarním výhledu ještě předpovídala v obou případech růst o 2,3 procenta.
- Tribunál Evropské unie, který je druhým nejvyšším soudem EU, ve čtvrtek potvrdil rozhodnutí Evropské komise z roku 2014 schválit Británii podporu na výstavbu a provoz nových reaktorů jaderné elektrárny Hinkley Point. Nové reaktory mají nahradit ty stárnoucí a znečišťující uhelné elektrárny. Žalobu proti schválení pomoci podalo Rakousko za podpory Lucemburska.
- Britská vláda má zájem na volném pohybu vzdělaných a nadaných osob mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií a studentům z unie umožní v zemi studovat. Vyplývá to ze zveřejněného plánu na podobu vztahů s EU po odchodu Británie z evropského bloku. V téměř 100stránkovém dokumentu vláda uvádí, že občané EU nebudou potřebovat k turistickým cestám víza a že budou moci v Británii uzavírat dočasné pracovní smlouvy. Jádrem plánu je podle agentury Reuters zachování úzkých vazeb s unií, především pak volný pohyb zboží. Naproti tomu pro služby, které jsou jedním z motorů britské ekonomiky, plán předpokládá určitou flexibilitu, což v zásadě povede k omezenému přístupu na unijní trhy.
- Francouzská vláda ve středu na galavečeru s mezinárodními bankéři představila nové pobídky, jimiž chce nalákat finančníky z londýnské City, aby se po odchodu Británie z EU usadili v Paříži. Těm, kteří mají děti, nabízí například už od září místa v evropské škole určené pro děti od předškolního věku po středoškoláky. Ve čtvrtek o tom psala francouzská média.
Zdroj: CNBC