Íránská rada dohlížitelů podpořila důležitý zákon o financích

Významná íránská ústavní instituce v sobotu podpořila opatření, které Írán přiblíží mezinárodním normám boje proti praní špinavých peněz. Informovala o tom agentura Reuters. Teherán se podle ní snaží dokázat, že splňuje standardy stanovené mezivládní Finanční akční skupinou pro boj proti praní špinavých peněz (FATF), aby byl vyřazen ze seznamu zemí, jež nebojují dostatečně proti financování terorismu. Zařazení na seznam poškozuje mimo jiné pověst Íránu mezi zahraničními investory.
FATF v červnu dala Íránu čas do října, aby reformy provedl. V opačném případě se má připravit na následky, které se projeví v dalším nezájmu investorů. Írán má navíc nové ekonomické problémy kvůli sankcím, jež proti němu obnovují Spojené státy.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v červnu řekl, že nepodporuje začlenění své země do FATF. Parlament má podle něj přijmout domácí zákony, které se budou vztahovat na praní špinavých peněz a financování terorismu.
Íránská rada dohlížitelů dala podle sobotní zprávy agentury IRNA souhlas ke změně zákona o boji proti financování terorismu. Orgán plní funkci nejvyšší ústavní rady a posuzuje, zda jsou zákony přijaté parlamentem v souladu s ústavou.
Přijetí zákona, který Írán posouvá blíže ke standardům FATF, se konzervativní členové parlamentu snažili zabránit. Podle nich to zkomplikuje íránskou pomoc spojencům jako je libanonský šíitský Hizballáh. Spojené státy tuto skupinu řadí k teroristickým organizacím.
Zahraniční podniky považují přijetí podmínek FATF za nezbytné pro zvýšení investic v Íránu. FATF byla zřízena na summitu skupiny zemí G7 v roce 1989. Jejími členy je přes 30 států, Česká republika k nim nepatří.
Zdroj: ČTK
Aktuality
