US MARKETOtevírá za: 14 h 31 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Turecká krize dál tlačí dolů evropské akcie i euro

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Panevropský akciový index STOXX 600 krátce po zahájení obchodování ztrácel 0,4 procenta a nacházel se na třítýdenním minimu. Jednotná evropská měna během pondělního obchodování sestoupila až na 1,1365 USD, tedy na nejnižší úroveň od loňského července. Krátce před 10.00 SELČ ztrácela oproti pátečnímu závěru zhruba 0,4 procenta na 1,137 USD.

Turecká prokuratura podle televizní stanice CNN Türk zahájila vyšetřování osob podezřelých z podílu na aktivitách, které ohrožují ekonomickou stabilitu Turecka. Úřad prokuratury uvedl, že Turecko je terčem ekonomického útoku, a slíbil právní kroky proti všem zprávám napomáhajícím tomuto útoku. Turecké ministerstvo vnitra oznámilo, že již iniciovalo vyšetřování 346 účtů na sociálních médiích kvůli zveřejňování informací podněcujících pokles turecké měny.

Za poklesem akciového trhu stojí především banky. Evropská centrální banka má podle páteční zprávy listu Financial Times obavy, že turečtí dlužníci v důsledku prudkého poklesu kurzu domácí měny nebudou schopni splácet dluhy v cizích měnách.

V pátek se turecká lira vůči dolaru propadla až o 18 procent, což mělo negativní dopad na světové akciové trhy i na kurz eura. K pátečnímu poklesu liry přispělo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zdvojnásobit cla na dovoz turecké oceli a hliníku. Turecko-americké vztahy se v poslední době zhoršily kvůli sporům ohledně politiky vůči Sýrii a kvůli tomu, že Ankara zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona.

Turecká lira v noci na dnešek sestoupila na nové rekordní minimum vůči dolaru, později však část ztrát smazala. Turecká centrální banka dnes v reakci na pokles domácí měny slíbila zajištění dostatečné likvidity bankovního sektoru a snížila požadavky na kapitálové rezervy komerčních bank.

"Nyní se zdá být jisté, že propad liry, který začal v květnu, uvrhne tureckou ekonomiku do recese," uvedl analytik Andrew Kenningham ze společnosti Capital Economics. Upozornil nicméně, že turecké hospodářství se na světové ekonomice podílí jen zhruba jedním procentem.

Ekonomické problémy Turecka podporují poptávku po měnách považovaných za bezpečné útočiště v období nejistoty, jako jsou americký dolar a švýcarský frank. Euro v pondělí vůči franku sestoupilo až na roční minimum 1,1298 CHF, napsala agentura Reuters.

Turecká lira již od začátku letošního roku oslabila vůči dolaru o více než 40 procent, a to zejména kvůli zhoršujícím se vztahům mezi Tureckem a Spojenými státy a kvůli obavám z tlaku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana na snižování úrokových sazeb.

V pátek se lira vůči dolaru propadla až o 18 procent, což mělo negativní dopad na světové akciové trhy i na kurz eura. K pátečnímu poklesu liry přispělo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zdvojnásobit cla na dovoz turecké oceli a hliníku.

Erdoganův mluvčí v pondělí uvedl, že turecká ekonomika je silná a že by nikdo neměl věnovat pozornost spekulativním zprávám a aktivitám. Erdoğan minulý týden vyzval Turky, aby v rámci "národního boje" proti ekonomickým nepřátelům směňovali své dolary a zlato za turecké liry.

Zdroj: ČTK

EuroEvropské akcieMěnyTurecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika