Evropské burzy v polovině pracovního týdne převážně stouply

Většina evropských akciových trhů zakončila středeční obchodování v plusových číslech, když se na ně přelil pozitivní sentiment z Wall Street, kde indexy S&P 500 a Nasdaq v úvodu obchodování opět vytvořily nová historická maxima. Investoři rovněž vyhodnocovali data o růstu americké ekonomiky.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,29 % na 386,58 bodu. Britský FTSE 100 klesl o 0,71 % na 7 563,21 bodu poté, co agentura Bloomberg přinesla zprávu, že jednání o brexitu postupují pomaleji, než se čekalo, což znamená, že k dosažení dohody mezi oběma stranami dojde pravděpodobně až v závěru roku. Francouzský CAC 40 získal 0,3 % na 5 501,33 bodu a německý DAX stoupl o 0,27 % na 12 561,68 bodu.
Dařilo se zejména mediálnímu sektoru, který do plusu poslaly hospodářské výsledky některých firem. Lepší než očekávaná kvartální čísla pomohla k růstu například akciím evropské televizní a rozhlasové společnosti RTL Group (+2,08 %).
O necelá 3 % posílily cenné papíry britské technologické firmy Micro Focus, jež ve středu oznámila spuštění programu zpětného odkupu akcií.
Evropské akcie (29. srpna 2018), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Britský výrobce luxusních automobilů Aston Martin se chystá vstoupit na londýnskou burzu, a završit tak svůj úspěšný přerod ve výdělečný podnik. Společnost, která loni vykázala první zisk od roku 2010, to uvedla ve svém úterním sdělení. Po letech by šlo o první primární nabídku akcií britského výrobce aut. Podle dřívějších informací zdrojů agentury Reuters by akciový trh mohl firmu ohodnotit až na pět miliard liber.
- Koaliční hnutí ANO a ČSSD došly k dohodě na růstu platů ve veřejné sféře. Výši růstu na příští rok oznámí po úterním zasedání vlády. Novinářům to řekl místopředseda vlády a šéf ČSSD Jan Hamáček. Uvedl, že ministerstvo financí přidá na platy oproti původnímu návrhu dost podstatně, přesnou výši růstu ale nechtěl uvést. Ministři za ANO předtím novinářům řekli, že trvají na zohlednění zásluhovosti při navyšování platů.
- Nálada německých spotřebitelů se proti očekávání opět zhoršila, a to už druhý měsíc za sebou. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK, jejíž index na září klesl na 10,5 bodu z 10,6 bodu v srpnu. Na vině jsou vysoké ceny energií a rovněž nízké úroky, které lidem znehodnocují úspory, uvedl ve středu institut.
- Regulace společností kótovaných na burzách v Evropské unii dozná v průběhu příštího roku zajímavých změn. Začnou platit pravidla pro zveřejňování odměn, které dostali členové představenstva, dozorčí či správní rady a generální ředitel.
Zdroj: CNBC
Aktuality
