Americké akcie se v úterý obchodovaly smíšeně, dolar přišel o úvodní zisky

Akcie ve Spojených státech se v úterý na směru neshodly. Technologické akcie mírně vzrostly, zbývající sektory však klesly kvůli obavám z dalšího vývoje globálního růstu.
Index Dow klesl o 0,21 % na 26 430,57 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,14 % na 2 880,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,03 % na 7 738,02 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,66 % na 15,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 3,2 %.
Mezinárodní měnový fond v úterý snížil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok. Zhoršil také prognózy růstu USA a Číny v příštím roce, kdy podle něj obě země pocítí dopad vzájemné obchodní války.
Americký prezident Donald Trump v úterý také zopakoval hrozbu, že zavede další cla na dovoz čínského zboží v hodnotě 267 miliard USD ročně, pokud Čína přistoupí k odplatě za nedávná cla a další opatření zavedená Spojenými státy.
Ke ztrátám producentů základních surovin přispěla především chemická firma PPG Industries (-10,06 %). Ta varovala, že na její zisk v tomto čtvrtletí budou mít negativní dopad vyšší ceny surovin a slabší poptávka z Číny.
Naopak posílily akcie energetických společností. Těm pomáhal růst cen ropy způsobený rostoucími důkazy o poklesu vývozu ropy z Íránu a částečným zastavením těžby v Mexickém zálivu kvůli hurikánu Michael.
Dolar mírně oslabil, ceny ropy dále rostly
Americký dolar v úterý smazal své zisky z počátku obchodování a uzavřel se ztrátou. Měna kopírovala vývoj výnosů amerických státních dluhopisů. Evropská měna pak ožila ze ztrát způsobených napětím mezi EU a Itálií kvůli rozpočtu představenému Římem.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti světových měn, se snížil o 0,1 % na 95,65 bodu. Euro k dolaru posílilo o 0,1 % na 1,15 USD.
Ceny ropy v úterý pokračovaly v růstu, reagovaly tak hlavně na další známky slábnoucího vývozu suroviny z Íránu ještě před plánovaným zavedením amerických sankcí.
Pokles vývozu ropy z Íránu v prvním říjnovém týdnu potvrzují jak zdroje z ropného průmyslu, tak údaje z tankerové přepravy. Sankce na export ropy z Íránu mají začít platit 4. listopadu a odběratelé hledají před jejich uvalením alternativní zdroje.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl investovat do asijské alternativní taxislužby Grab. Firmy uvedly, že tento krok je součástí partnerství, které jim umožní spolupráci na technologických projektech, včetně umělé inteligence. Výši investice sice nezveřejnily, podle zdroje listu Financial Times se nicméně pohybuje kolem 200 milionů dolarů.
- Google už nebude usilovat o získání kontraktu na cloudové služby od Pentagonu v hodnotě deseti miliard dolarů. Internetový gigant to v pondělí zdůvodnil mimo jiné etickými pochybnostmi o zakázce ze strany části svých zaměstnanců. Po projektu Maven jde již o druhý kontrakt ministerstva obrany USA, který si společnost nechala ujít.
- Americká automobilka Ford Motor v pondělí oznámila, že po 75 letech spolupráce vymění agenturu WPP v roli hlavního reklamního partnera za newyorskou BBDO z britské skupiny Omnicom.
- Internetová firma Google se odvolala proti rekordní pokutě 4,34 miliardy eur, kterou jí za zneužívání dominantního tržního postavení mobilního operačního systému Android před třemi měsíci vyměřila Evropská komise (EK). Informovala o tom úterý agentura Reuters.
- NFIB index optimismu malých firem v září klesl na 107,9 bodu ze 108,8 bodu v srpnu (odhad: 108,9 bodu).
- Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie Walmart na "buy" z "hold".
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK