Evropské akcie v pátek mírně klesly, za celý týden ztratily zhruba 4,5 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v negativním pásmu, ztráty však nebyly veliké. Pozitivně na páteční obchodování působil plusový úvod seance na Wall Street, investoři se rovněž soustředili na start výsledkové sezóny, kterou zahájila hospodářská čísla velkých amerických bank.
Regionální index STOXX Europe 600 oslabil o 0,19 % na 358,95 bodu, za celý týden pak spadl o 4,64 %. Britský FTSE 100 oslabil o 0,16 % na 6 995,91 bodu (týden: -4,41 %), francouzský CAC 40 odepsal 0,2 % na 5 095,98 bodu (týden: -4,91 %) a německý DAX ztratil 0,13 % na 11 523,81 bodu (týden: -4,86 %).
Akciové trhy se v uplynulých dnech dostaly pod tlak kvůli obavám z negativních dopadů obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou a rovněž kvůli rostoucím výnosům dluhopisů. Výprodej na globálních akciových trzích odstartovaly americké akcie, jejichž hlavní indexy se ve středu propadly o více než 3 % a ve čtvrtek o další více než 2 %.
Proti trendu šel v pátek sektory základních materiálů, který získal zhruba procento. Nahoru jej táhly zejména akcie těžařských gigantů Anglo American (+3,09 %) a Antofagasta (+1,9 %). Dařilo se ale také akciím automobilek.
O více než 4 % se naopak propadly akcie britské společnosti Victrex, na které snížila doporučení banka Morgan Stanley. Z původního "equal weight" byl rating snížen na "underweight".
Na zelené nule seanci zakončil největší dánský finanční dům Danske Bank, který podle páteční zprávy agentury Reuters začal uzavírat některé aktivity své estonské divize, jež se stala terčem vyšetřování kvůli údajnému praní špinavých peněz.
Evropské akcie (12. října 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Hutní podnik ArcelorMittal Ostrava (AMO) koupí britská společnost Liberty House. Skupina ArcelorMittal jí prodá i své ocelářské podniky ArcelorMittal Galati v Rumunsku, ArcelorMittal Skopje v Makedonii a ArcelorMittal Piombino v Itálii. V pátek to oznámily mluvčí AMO Barborta Černá Dvořáková a za Liberty Martina Houšková. Hodnotu transakce neuvedly.
- Minoritní akcionáři ČEZ sdružení kolem kritika současného vedení firmy Michala Šnobra předali představenstvu společnosti žádost o svolání valné hromady. Chtějí na ní mimo jiné řešit takzvaný opční program, jenž mohou manažeři firmy využít na nákup akcií společnosti. Mezi dalšími tématy jsou strategie společnosti či prodej hnědouhelné elektrárny Počerady. Šnobr to v pátek uvedl na svém Twitteru, na informaci upozornil server Zdroj.cz.
- Britská finanční skupina Royal Bank of Scotland, kterou za finanční krize 2008 zachraňoval stát, po deseti letech vyplatila první dividendu. Na 190 000 akcionářů získalo dvě pence na akcii, uvedla v pátek agentura Reuters. Při současné tržní ceně je to výnos 0,8 procenta.
- Polská vláda by chtěla snížit dopad stoupajících cen elektřiny na domácnosti, a to buď podporou dodavatelů, nebo poskytnutím daňové úlevy spotřebitelům. Informoval o tom v pátek polský list Parkiet s odvoláním na návrhy zákonů připravené pro ministerstvo energetiky.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Nezaměstnanost v Česku v září klesla na tři procenta. Bez práce bylo 224 331 lidí, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Počet volných pracovních míst vzrostl na více než 316 000. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. Analytici podobný vývoj očekávali. Loni v září byla míra nezaměstnanosti 3,8 procenta.
- Průmyslová výroba v České republice v srpnu výrazně zpomalila meziroční růst na 1,9 procenta z červencových 10,3 procenta. Klesla výroba aut a produkce v chemickém a farmaceutickém průmyslu. Rostla výroba počítačů a elektrických zařízení. Údaje v pondělí na svém webu zveřejnil Český statistický úřad.
- Devizové rezervy České národní banky se v září proti předchozímu měsíci snížily o 905 milionů na 123,1 miliardy eur. Meziročně byly nižší o 1,184 miliardy eur. Vyplývá to z informací, které v pondělí banka zveřejnila. V korunách devizové rezervy meziměsíčně i meziročně klesly. Také v dolarech byly proti letošnímu srpnu i loňskému září nižší.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v říjnu druhý měsíc za sebou snížila. Investoři jsou znepokojeni rozpočtovou politikou italské vlády a mají rovněž obavy ohledně ekologických tlaků v automobilovém sektoru. Vyplývá to z pravidelné měsíční ankety výzkumné společnosti Sentix.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v září zpomalil na 2,3 procenta ze srpnových 2,5 procenta. Oproti loňskému září zdražilo hlavně bydlení, dále pak potraviny a nápoje. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad. Analytici očekávali zrychlení inflace na 2,6 procenta.
- Německý vývoz v srpnu nečekaně klesl. Snížil se o 0,1 procenta, analytici oslovení agenturou Reuters přitom očekávali jeho růst o 0,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil německý statistický úřad. Po pondělních datech o podobně překvapivém srpnovém poklesu německé průmyslové výroby jde o další znamení, že největší ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí zpomalila.
- Obchodní výměna mezi Británií a zbytkem Evropské unie by se mohla propadnout až o polovinu, pokud by Spojené království opustilo EU bez dosažení dohody o novém uspořádání vzájemných vztahů. Předpověděl to v úterý německý ekonomický institut IW.
- Společnost Mafra, patřící do koncernu Agrofert, převezme v ČR a na Slovensku vydavatelství Bauer Media. Dohodla se na tom s německou společností Bauer Media Group. Firmy to v úterý uvedly ve společné tiskové zprávě. Cenu obchodu nezveřejnily, převzetí musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
- Minimální mzda na Slovensku od ledna příštího roku stoupne na 520 eur měsíčně z letošních 480 eur, tedy o 8,3 procenta. Rozhodla o tom ve středu vláda. Úprava nejnižšího výdělku, který dosáhne zhruba poloviny předpokládané hodnoty průměrné mzdy, má obecně přispět ke zvyšování platů na Slovensku v době pokračujícího ekonomického růstu a nedostatku kvalifikované pracovní síly.
- Britská vláda bude usilovat o to, aby Londýn zůstal významným finančním centrem i po odchodu země z Evropské unie v březnu příštího roku. Souhlasí nicméně s odhadem britské centrální banky, podle kterého bude zhruba 5 000 pracovních míst v britském finančním sektoru do březnového brexitu přesunuto do kontinentální Evropy. Uvedl to podle agentury Reuters britský ministr finančních služeb John Glen ve středečním projevu k zákonodárcům.
- Italská vládní koalice hodlá poskytnout daňové úlevy občanům nakupujícím státní dluhopisy. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters italský vicepremiér Matteo Salvini, který je rovněž šéfem vládní strany Liga.
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v srpnu meziměsíčně vzrostla o 0,2 % po růstu o 0,1 % v červenci. Analytici očekávali stejné tempo růstu jako v předchozím měsíci. Meziročně se však produkce průmyslu zvýšila o 1,3 % po červencovém 0,9% růstu, trh očekával +1 %. Výroba ve zpracovatelském sektoru meziměsíčně klesla o 0,2 % při očekávání 0,1% růstu po červencové hodnotě -0,2 %. Meziročně se index zvýšil o 1,3 % (odhad: +1,1 %, červenec: +1,1 %).
- Německý výrobce luxusních automobilů BMW zaplatí 3,6 miliardy eur za získání většinového podílu v podniku, který provozuje společně s čínským partnerem Brilliance China Automotive Holdings. Jako první světová automobilka tak využije uvolnění vlastnických pravidel v Číně, která zahraničním výrobcům aut neumožňovala vlastnit ve společných podnicích více než 50 procent. Německý podnik ve čtvrtek uvedl, že svůj dosavadní 50procentní podíl zvýší na 75 procent.
- Představitelé Evropské centrální banky mají obavy, že napětí v globálních obchodních vztazích by mohlo vést k dalšímu zpomalování hospodářského růstu. Vyplývá to ze zápisu ze zářijového zasedání ECB, jejž banka zveřejnila ve čtvrtek.
- První osobou vyšetřovanou v rámci nových britských zákonů proti praní špinavých peněz se stala manželka vězněného ázerbájdžánského bankéře, která v uplynulém desetiletí utratila v luxusním londýnském obchodním domě Harrods přes 16 milionů liber. Podle britského tisku to vyplývá z informací Národního kriminálního úřadu (NCA), které zazněly u vrchního soudu v Londýně.
- Nezaměstnanost v Řecku se v červenci v porovnání s červnem snížila o 0,1 procentního bodu a dosáhla 19 procent. Ocitla se tak nejníže od srpna 2011. Uvedl to ve čtvrtek řecký statistický úřad ELSTAT. Práci nemohou najít hlavně mladí lidé do 24 let.
- Německá vláda ve čtvrtek snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,8 procenta z dříve předpokládaných 2,3 procenta. S hospodářským růstem v rozsahu 1,8 procenta nyní počítá i v následujících dvou letech. Na příští rok přitom v dosavadní prognóze předpovídala růst o 2,1 procenta.
- Evropská komise se zaměří na ekologickou udržitelnost a podpoří takzvanou oběhovou bioekonomiku. Do roku 2030 má podle jejího akčního plánu, který ve čtvrtek komise zveřejnila, v Evropské unii vzniknout milion takzvaných zelených pracovních míst.
Zdroj: CNBC