Ve Španělsku zatkli bývalého náměstka energetiky Venezuely

Španělská policie ve středu zatkla vysokého úředníka bývalé venezuelské vlády Nervise Villalobose, kterého podezírá z praní špinavých peněz. Podle deníku El País mu soud také obstavil luxusní usedlost se 40 domy v jihošpanělském letovisku Marbella a stovku dalších nemovitostí jinde ve Španělsku. Villalobose vyšetřuje i Andorra v kauze tří desítek venezuelských úředníků, kteří podle policie připravili venezuelskou státní ropnou společnost PDVSA o dvě miliardy eur.
Villalobos, jehož vydání požadují kvůli praní špinavých peněz i Spojené státy, býval náměstkem venezuelského ministra energetiky za předchozího prezidenta Huga Cháveze. Podle španělských vyšetřovatelů měl v letech 2011 až 2012 převést z Venezuely téměř sedm milionů dolarů do pobočky španělské banky v Lisabonu. Peníze, které podle policie pocházely z trestné činnosti, do Evropy dostal přes několik spřízněných firem.
Španělská policie zatkla Villalobose už minulý měsíc, ale musela ho pustit pro nedostatek důkazů pro dané obvinění. Ve středu byl zatčen znovu na základě žádosti protikorupční prokuratury, která předložila nové důkazy, které podle ní prokazují praní špinavých peněz.
Villalobos figuruje také v kauze, kterou od roku 2012 vyšetřuje Andorra. Ta minulý měsíc zahájila trestní stíhání 28 Venezuelanů, kteří podle policie v letech 2007 až 2012 manipulovali zakázky státní ropné firmy PDVSA a jejích filiálek v energetickém průmyslu.
Kromě braní úplatků od podnikatelů za zakázky zaplatila tato skupina podle andorrských úřadů 400 000 eur vysokému úředníkovi na venezuelské ambasádě v Číně, aby tam pro ně získal i asijské firmy. Peníze, které si tito venezuelští úředníci jako nelegální provize vydělali, pak skončili podle deníku El País v andorské bance BPA.
Státní společnost PDVSA byla hlavní vlajkovou lodí venezuelské ekonomiky, která je z velké části závislá právě na ropě. V posledních letech ale venezuelské hospodářství kolabuje a země je v hluboké ekonomické krizi. Do ní se země dostala kvůli propadu světových cen ropy, ale také kvůli socialistické hospodářské politice autoritářské vlády.
Zdroj: ČTK