US MARKETOtevírá za: 1 h 10 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Skončí současná rally na burzách?

Zřídkakdy bývá na akciovém trhu taková šestiměsíční rally jako letos. Růst indexu Dow Jones Industrial Average o 46% nastal v podobné míře za posledních 100 let pouze šestkrát. A právě to znepokojuje mnoho investorů.

Vladimír Hobza
Vladimír Hobza
29. 9. 2009 | 6:00
Rally

rally

silný růst cen akcií

Všechny obdobné rally na trzích nastaly v 30. a 70. letech. Byly to doby turbulence v ekonomikách a na akciových trzích, ale žádné ze zisků nebyly udržitelné.

Mnoho analytiků věří, že akcie jsou nyní zase v turbulentním období a že současná rally může vést k dalšímu poklesu. Na začátku dlouhodobé prosperity v roce 1982 zažily akcie rally 40%, ale tato rally nebyla tak výrazná jak ostatní. Nastala v době, kdy byly vyřešeny hlavní ekonomické problémy, především inflace.

Nástrahy rally

„Příští rok můžeme skončit s dalším velkým propadem,“ říká investiční stratég Tim Hayes, který začátkem roku správně předpovídal současnou rally. „Lidé se mě teď ptají: „Není už pozdě nato vstoupit do trhu?“ Říkám jim, že to mohou zkusit, ale nesmí také promeškat ten správný okamžik vystoupit. Pokud se rozhodnete nakoupit akcie a pak je celý rok nesledovat, může to být risk.“

Rok 2009, který předtím vypadal naprosto ztracený, se nyní jeví přesně naopak. Od začátku roku vyrostl index Dow Jones o cca 12%. V pátek uzavřel na hodnotě 9665,19 a blíží se k magické hranici 10 000 bodů. To by stěží někdo očekával 9. března, když index dosáhl dvanáctiletého dna na hodnotě 6547,05.

Současné období je podobné vývoji v 70. a 30. letech v tom, že současnou šestiměsíční rally předcházel ještě větší pokles. To ale neznamená, že budoucnost bude stejná jako v minulosti.

Poslední desetiletí bylo pro akcie obdobím problémů a někteří analytici předpovídají, že to nejhorší máme již za sebou. Ale i pokud by se akcie nedostaly na březnové hodnoty, stále můžeme očekávat rychlé růsty a poklesy.

Problémem těchto rally bývá, že nedokáží udržet tempo. Více než polovina zisků přichází v prvních 6 měsících. Obě rally v letech 1929 a 1932 trvaly méně než půl roku. V roce 1932 vzrostl index Dow Jones během dvou měsíců o 94%, ale pak o 37% spadnul.

Býčí trh z roku 1933 trval o něco déle, ale pokud by jste si koupili akcie po šesti měsících, přišli by jste o většinu zisků a pak viděli, jak akcie spadnou zpět na hodnotu, za kterou jste je nakoupili.

Pokles akciových trhů, který předcházel současnou rally nebyl tak výrazný jako 89% pokles mezi lety 1929-32, přesto málokdo očekával tolik potíží, které nyní nastaly. Ale někteří analytici tvrdí, že krize z třicátých let může být stále vodítkem pro budoucí vývoj.

býčí trh

situace, kdy na burzách dochází k růstu cen akcií

Býčí trh z roku 1974 trval téměř dva roky, což je daleko déle než ty ve třicátých letech, ale nebyl tak výrazný a za celé období došlo pouze k 76% růstu. Ale ti, kteří nakoupili akcie po šesti měsících už zmeškali, stejně jako ve třicátých letech, většinu zisků.

Ale i mezi těmi, kteří vidí pokračování současné rally do dalšího roku, se objevují obavy, že dojde ke zvolnění před koncem roku 2010.

„Předvídáme masivní rostoucí trh ve stylu sedmdesátých let,“ tvdí Jordan Kotick, hlavní stratég Barclays Capital. Dále ale předpokládá, že rally nakonec postupně splaskne, jako tomu bylo i v sedmdesátých letech.

Kotick říká, že jeho optimismus je založen na předpokladu, že světové trhy rostou jednotně a zisky na amerických trzích jsou vedeny akciemi v technologickém, průmyslovém a spotřebním sektoru, podpořeném ekonomickým oživením. Jejich síla naznačuje, že jsou podloženy ekonomickými fundamenty.

Obdobně jako mnoho ostatních analytiků, očekává na podzim drobný pokles, ale potom pokračování rally se začátkem následujícího roku.

Rally z roku 1982

Pro optimisty bude zajímavé nahlédnout na rally ze srpna 1982, kdy index Dow Jones vzrostl od začátku býčího trhu o necelých 40%. Nebylo to sice tolik jako v obdobných rally, ale jednalo se o jediný případ za celé století, kdy krátkodobá rally nevedla k medvědímu trhu. Byl to konec 16 let zklamání na trhu a pokračoval dalšími 18 lety prosperity. Akcie rostly pouze s krátkými přerušeními až do propadu v roce 1987. Trh se z něj pak vzpamatoval a rostl dál, téměř bez přerušení, až do kolapsu v roce 2000.

Dlouhodobý býčí trh, který probíhal mezi lety 1982 a 2000, byl jedním z nejsilnějších v moderní historii. Mnoho analytiků přikládá zásluhy tehdejšímu předsedovi FEDu – Paulu Volckerovi, za snahu dostat inflaci z ekonomiky postupným zvyšováním základních sazby FEDu až na úroveň 20% v letech 1981.

„Březnová minima byla vyvrcholením výprodejů, ke kterým dochází pouze jednou za generaci. Akcie se pak budou postupně dostávat na vyšší úrovně,“ říká Richard Ross, stratég u brokerské firmy Auerbach Grayson. A dodává, že je stále ještě kam stoupat.

Zdroj: WSJ

Rally
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika