Index důvěry v českou ekonomiku v listopadu klesl na 99,3 bodu

Index důvěry v českou ekonomiku v listopadu po tříměsíčním růstu meziměsíčně klesl o 0,5 bodu na 99,3 bodu. Snížila se důvěra spotřebitelů, zatímco důvěra podnikatelů byla vyšší. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti loňskému listopadu je letos důvěra v hospodářství celkově vyšší, ale u spotřebitelů stejně jako v meziměsíčním srovnání poklesla.
Důvěra v tuzemskou ekonomiku od začátku letošního roku meziměsíčně střídavě klesala a stoupala. Až v srpnu, září a říjnu zaznamenal index tři nárůsty v řadě, tento vývoj poté přerušil listopad. Meziročně však rostla důvěra v každém měsíci tohoto roku.
Index důvěry podnikatelů v listopadu meziměsíčně stoupl o 0,5 bodu na 97,8 bodu. Zvýšila se důvěra ve stavebnictví a vybraných službách a klesla v obchodu a průmyslu. "Spotřebitelé byli naproti tomu více pesimističtí. V listopadu vzrostly obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace, jejich důvodem může být například sílící nejistota z dalšího ekonomického vývoje," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. Proti říjnu index důvěry spotřebitelů klesl ze 112 bodů na 106,9 bodu.
V meziročním srovnání důvěra spotřebitelů v ekonomiku také klesla, loni v listopadu index činil 110,3 bodu. Důvěra podnikatelů ale proti loňsku stoupla, před rokem index činil 96,7 bodu. Celkově tak index důvěry v hospodářství meziročně vzrostl z loňských 99 bodů na 99,3 bodu.
"Listopadový konjunkturální průzkum zahrnoval i pravidelné šetření o investicích ve zpracovatelském průmyslu. Z něho vyplynulo, že podniky plánují pro rok 2019 meziroční růst investic zhruba o 5 %," doplnil Obst.
"Listopadový propad důvěry domácností překvapil, zejména pak intenzita meziměsíčního propadu, která je nejvýraznější za posledních několik let (od konce roku 2011). Na rozdíl od indikátorů u podniků je ale indikátor spotřebitelské důvěry založen především na očekáváních domácností v horizontu jednoho roku. Indikátor tak více reaguje na nálady domácností, nikoli na současnou situaci. Domácnosti tak mohly v listopadu výrazněji reagovat na obavy z ekonomického zpomalení, o kterém se v souvislosti s horšími ekonomickými daty v posledních měsících začíná častěji hovořit. Samotná situace českých domácnost zůstává díky nízké nezaměstnanosti a rostoucím mzdám příznivá, pokud ovšem negativní sentiment mezi spotřebiteli přetrvá, začne se projevovat ve zpomalování doposud příznivé spotřeby domácností, a přispěje tak k dalšímu ochlazování ekonomické aktivity," říká hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler.
"Spotřebitelům kazí náladu růst cen bydlení a energií v čele s elektřinou. Radost jim nedělá ani vyhlídka na začátek příštího roku, kdy mnohým z nich dále vzrostou ceny elektřiny, přidá se růst cen tepla a nakonec i plynu," upozornil hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.
Zdroj: ČTK
Aktuality

