Evropské akcie v úterý vystoupily na třítýdenní maximum, cenné papíry Carrefouru zdražily o necelá 3 %

Evropské akcie se v úterý vyšplhaly na třítýdenní maximum, když se investoři soustředili na druhý den jednání Spojených států a Číny. Trhy pozitivně reagovaly také na tweet Donalda Trumpa, který napsal, že dialog mezi oběma zeměmi se vyvíjí velmi dobře.
Regionální index STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,88 % na 345,89 bodu, britský FTSE 100 získal 0,74 % na 6 861,6 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 1,15 % na 4 773,27 bodu a německý DAX vzrostl o 0,52 % na 10 803,98 bodu.
Spojené státy a Čína od pondělí jednají v Pekingu o řešení obchodních sporů. Země na sebe loni vzájemně uvalovaly cla, což narušilo výměnu zboží mezi těmito dvěma největšími ekonomikami světa a vyvolalo obavy ohledně vývoje globálního hospodářství.
"Investory probíhající rozhovory povzbudily," řekl analytik Neil Campling z makléřské společnosti Mirabaud Securities. Upozornil, že na jednáních se neočekávaně objevil čínský vicepremiér Liou Che. "Lidé to považují za známku toho, že Čína rozhovorům přikládá velkou důležitost," dodal.
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že slabost čínské ekonomiky tlačí Peking k uzavření dohody. Člen americké delegace v Pekingu Steven Winberg v úterý uvedl, že rozhovory se zatím vyvíjejí příznivě a budou pokračovat také ve středu.
V pozitivním pásmu obchodování uzavřely všechny sektory s výjimkou telekomunikací. Nejvíce stouplo průmyslové odvětví, které si polepšilo zhruba o 2 %.
Z konkrétních titulů se dařilo zejména francouzskému maloobchodnímu řetězci Carrefour, jehož akcie zdražily o necelá 3 % poté, co na ně zvýšila doporučení Bank of America.
Zhruba o 4 % naopak spadly cenné papíry chemické firmy Sika, která podle zprávy agentury Reuters koupí za 2,55 miliardy dolarů francouzského konkurenta Parex.
Evropské akcie (8. ledna 2018), zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Průmyslová výroba v Česku loni v listopadu zpomalila meziroční růst na 4,8 procenta po říjnovém zvýšení o 6,7 procenta. Meziměsíčně byla po vyloučení sezonních vlivů vyšší o 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. K meziročnímu růstu nadále nejvíc přispívá výroba motorových vozidel, která v listopadu stoupla o víc než desetinu. Zvýšily se tržby, přibylo nových zakázek.
- Průmyslová výroba v Německu se v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem propadla o 1,9 procenta, říjnový pokles po revizi činil 0,8 procenta. Oznámil to v úterý spolkový statistický úřad. Výroba klesla už třetí měsíc za sebou, analytici přitom očekávali, že se za listopad zvýší.
- Česká republika je v robotizaci pracovní síly nad světovým průměrem, zaostává ale například za Slovenskem. V Česku připadá na 10 000 zaměstnanců 101 robotů, zatímco světový průměr činí 74. Na Slovensku je poměr o třetinu vyšší než v Česku. Podle studie HSBC bude ČR do budoucna potřebovat čím další větší využití robotů kvůli úbytku populace v pracovním věku. Nejvyšší míru automatizace ve výrobním sektoru má Jižní Korea s 631 roboty na 10 000 zaměstnanců.
- Devizové rezervy České národní banky se v prosinci 2018 zvýšily z listopadových 124,449 miliardy eur na 124,54 miliardy. Také v dolarech devizové rezervy meziměsíčně stouply, ale v korunách poklesly. Vyplývá to z informací, které v úterý banka zveřejnila. Oproti prosinci 2017 stouply devizové rezervy v eurech o 1,18 miliardy. Rezervy se také meziročně zvýšily v korunách, ale v dolarech klesly.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality

