EIB se loni v regionu střední Evropy angažovala hlavně v Polsku

Skupina Evropské investiční banky (EIB) loni v regionu visegrádské čtyřky poskytla s ohledem na výkonnost ekonomik nejvíce peněz Polsku, naopak Česká republika skončila na posledním místě. Viceprezident EIB Vazil Hudák ve čtvrtek novinářům řekl, že vývoj v případě Česka je spíše jednorázovým výkyvem než trendem. Do uskupení V4 patří také Maďarsko a Slovensko.
EIB včetně dceřiné společnosti Evropský investiční fond loni vyčlenila Polsku 4,79 miliardy eur, což bylo 1,01 hrubého domácího produktu země. Naopak v Česku objem podepsaných kontraktů klesl na 708 milionů eur, respektive 0,34 procenta HDP, proti 1,16 miliardy eur v roce 2017.
Zmiňovaný propad financování projektů ze strany EIB v Česku na rozdíl od ostatních států V4 označil Hudák za jednorázovou záležitost. "Souvisí to s tím, že v těchto zemích máme transakce většího rozsahu, hlavně jde o projekty v oblasti infrastruktury," řekl viceprezident EIB.
Výsledky EIB v Česku ovlivnilo například přeložení podpisu úvěrové smlouvy na modernizaci železnic v ČR na letošní rok. Čerpání půjčky v hodnotě 11,5 miliardy korun na rozšíření železničních koridorů schválila česká vláda loni v listopadu.
Slovensku poskytla EIB loni formou půjček, záruk a vlastního kapitálu 631 milionů eur, což meziročně představuje nárůst o 93 procent. Šlo například o financování projektů v oblasti dopravní infrastruktury.
Zdroj: ČTK