US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Burza: Pět říjnových strašáků

Letošní září byl měsíc, který tvrdě popřel negativní statistická očekávání. Říjen však může vše dohnat a připravit investorům nervy dráždící kurzovou jízdu.

První podzimní měsíc je podle burzovního almanachu výkonnostně nejhorším v roce. Tento rok, však statistika neplatila, a americké a stejně tak světové akcie si připsaly zisky v rozmezí 2-5 procent.

Nyní přichází říjen, který je na jedné straně historicky velmi smolným měsícem, stačí si vzpomenout na Černé pondělí (19.10.1987), kdy se index Dow Jones za jeden den propadl o 22 procent. Na druhé straně je to měsíc, který historicky zastavil a zvrátil 11 medvědích trhů.

Investoři se nyní budou před startem čtvrtého kvartálu soustředit na řadu faktorů, které by mohly ovlivnit další vývoj:

Hospodaření firem

Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí investory velmi potěšila, když skoro dvě třetiny firem překonaly zisková očekávání. Odhad pro třetí čtvrtletí říká, že zisky firem v americkém akciovém indexu S&P 500 zaznamenají meziroční propad o 15,4 procent.

Podle řady expertů mohou společnosti i v nadcházející výsledkové sezóně překonávat očekávání, ale zisková laťka, kterou budou chtít investoři vidět se zajisté posune nahoru.

„Investoři budou čekat na výsledky v horním růstovém pásmu. V okamžiku, kdy se jich nedočkají, tak se podle toho náležitě zařídí“, tvrdí Quincy Krosbyová, hlavní investiční stratég makléřské firmy Prudential Financial.

Investoři možná ještě tolerují jedno průměrně horší čtvrtletí a více váhy při investičním rozhodování dají na samotný výhled společností.

„Stále je vzduchu hrozba dvojité recese ve tvaru W a proto řada analytiků své odhady bude nejspíš držet nízko, to samozřejmě umožní firmám, tyto snížené odhady překonat a znova se bude mluvit o výsledkových překvapeních", tvrdí Doug Lockwood z investiční společnosti Cornerstone Wealth Management.

Nezaměstnanost

Nezaměstnanost se stane v říjnu určitě nejkritičtějším měřítkem, který bude Wall Street sledovat. Velké zahřívací kolo budou již zítřejší (2.10.) údaj o nezaměstnanosti za poslední měsíc.

„Další ztráty na trhu práce investory hodně znepokojují. Když máte práci, ale váš soused jí nemá, tak budete nervózní“, vysvětluje Kathy Boylová, ředitelka poradenské společnosti Chapin Hill Advisors a dodává: „Hodně amerických domácností nemá dostatečné úspory na to, aby si mohly dovolit financovat školné svých dětí, ani dostatečné rezervy na důchod.“

„Úterní pokles spotřebitelské důvěry byl dalším špatným znamením a může se velmi negativně projevit na říjnovém vývoji akcií“, shrnuje své obavy Boylová.

Na druhé straně aktivita na poli fúzí a akvizic může naznačovat, že by se nálada na trhu práce přece jen mohla otočit.

„Akcelerace fúzí a akvizic je signálem, že firmy začnou znovu najímat zaměstnance“ říká Lockwood, který se domnívá , že se akcie v říjnu budou pohybovat okolo nuly.

Technické úrovně

Momentum

vyjadřuje optimismus většiny investorů na daném trhu a v daném intervalu

Rezistence

Strop - cenová úroveň, od které se cena odráží zpravidla zpět dolů, její platné proražení znamená obyčejně další vlnu nákupů a zavírání krátkých pozic

Řada analytiků tvrdí, že letošní tržní momentum je postaveno na překonávání technických úrovní hlavních indexů. Podle některých se dnes trh dostal k takzvaných úrovním rezistence, od kterých se může odrazit směrem dolů a způsobit korekci.

„Trh ovládají rychlé spekulace a to řadu dlouhodobých investorů znervózňuje“, říká Krosbyová a dodává: „Buď přijde jen konsolidace, kterou představuje menší formu korekce nebo dorazí něco většího než konsolidace a s ním dramatický výprodej rizikových investic (akcií)”.

Otázky ohledně technických kořenů jarní a letní rally jdou ještě více do popředí, když index S&P500 ukazuje resistenci na úrovni 1065 bodů. To samozřejmě nemusí být zrovna silné medvědí znamení, ale může signalizovat nastupující korekci.

"Investoři se vracejí do akcií v úrovni 1010 až 1014 bodů. Další důležitá úroveň podpory je na srpnových minimech 978,50 bodů", tak popsala vývoj Mary Ann Bartelsová, analytička z Merrill Lynch.

„V tuto chvíli roste riziko, že přijde 15 až 20 procentní korekce. Poté by se však měli investoři znovu vrátit a posunout trh v příštím roce k rezistenci 1200 bodů“.

Banky

rally

silný růst cen akcií

Po roce a půl, kdy se akcie finančních institucí dostaly do epicentra výprodejů na akciových trzích, sehrály tyto akcie důležitou roli v letošní jarní a letní rally.

Nyní se zdá, že většina velkých bankovních jmen znovu stojí pevně na nohou a proto bude jejich další výkonnost velice bedlivě sledována a může naznačit, jakým směrem se dál vydá celý trh.

Analytici také budou sledovat aktuální výnosovou křivku. Především rozdíl, který je dnes ve výnosech mezi 10letými a 2letými americkými dluhopisy.

Velký rozdíl (spread) se obecně bere za dobrou zprávu pro trhy, když se však tato mezera začne zužovat, tak to signalizuje možné budoucí "problémy na cestě".

Další nástrahy

Růst geopolitických rizik na Blízkém východě a oslabování důvěry v americký dolar, může také sehrát negativní roli v dalším směřování trhů.

„Na jedné straně už moc dobrých zpráv nechodí, a proto by měla při říjnovém obchodování přijít odpovídající reakce, na druhé straně je však stále hodně peněz mimo trhy a velcí hráči jako hedgové fondy stále nakupují, i když většinu nákupů můžeme připsat na účet programovému obchodování“, shrnuje svoje pocity před startem nového měsíce Kathy Boylová, ředitelka poradenské společnosti Chapin Hill Advisors.

Zdroj: CNBC

Americký dolarKomodityKorekce na trzíchRally
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně