Ropné firmy se po zhroucení cen naučily prosperovat

Když ropný kartel OPEC zahájil koncem roku 2014 cenovou válku, většina lidí předpokládala, že těžba ropy z břidlic ve Spojených státech je odsouzena k zániku. Ve skutečnosti propad cen nejvíce poškodil přední ropné společnosti, které zatěžovaly velké a nákladné projekty. Chevron, BP a ostatní se novým cenám energií jen ztěžka přizpůsobovaly, píše server agentury Bloomberg.
Společnosti sice pomalu, ale jistě přišly na to, jak éru nízkých cen přežít. Snížily náklady, a co je důležitější, naučily se, jak zabránit jejich opětovnému růstu. V sektoru, který dříve upřednostňoval řešení na míru pro každý projekt, společnosti začaly hovořit o standardizaci. Představitelé firem začali jednat o tom, jak sdílet konstrukce všeho, od podvodních ventilů po čerpadla.
Téměř pět let po zhroucení cen se změny v kultuře chování začínají projevovat i na hospodaření sektoru. Nejvýznamnější světové energetické společnosti dnes vykazují tak velké zisky jako za dob, kdy barel ropy stál 100 dolarů a více.
"Velkým ropným společnostem se podařilo dostat se z poklesu a snížit nákladovou křivku," konstatoval Michele Della Vigna, analytik Goldman Sachs. Výdaje osmi největších ropných a plynárenských společností v loňském roce činily podle údajů Bloombergu 118 miliard dolarů, což je 45 procent pod předkrizovým maximem z roku 2013, kdy to bylo 215 miliard dolarů.
Jejich podnikatelský model se ale během té doby podstatně změnil. Snížily závislost na nákladných projektech v nejodlehlejších koutech světa a začaly investovat miliardy v Permské pánvi, která je stěžejní lokalitou břidlicové revoluce v USA a v níž dříve dominovaly nezávislé prospekční a produkční firmy. K dalším změnám, které přinášejí úspory, patří snaha budovat nové projekty blíže těm stávajícím a opětovně využívat starší infrastrukturu. Společnosti také znovu objevily kouzlo integrace a investují do rafinérií a petrochemických závodů, které jim vydělávají v při nízkých cenách ropy.
Rentabilita velkých ropných firem podle kalkulací Bloombergu neutrpěla. Návratnost použitého kapitálu - ukazatel, který poměřuje zisk před zdaněním a použitý kapitál - vloni činila 8,7 procenta a byla tak vyšší než 8,4 procenta v roce 2014.
K překvapení mnoha lidí v oboru nižší náklady nevedly k pomalejšímu vývoji. Ve skutečnosti se projekty často realizovaly dřív, než se očekávalo.
Nová éra znamená kombinaci projektů s rychlou návratností, jako je například těžba z břidlic v USA, s tradičními většími projekty. Návratnost některých je dva až tři roky, u těch konvenčnějších trvá třeba deset let. Velké ropné firmy nyní chtějí diverzifikované portfolio, kde jim menší projekty umožňují rychle reagovat na změny cen ropy a plynu.
Další významnou změnou je zemní plyn. Velké ropné firmy sice do této oblasti investovaly už před krizí, ale nyní plyn začíná mít navrch a podle některých odborníků je budoucnost právě v něm.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
