US MARKETZavírá za: 3 h 42 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Konference varuje před možným ovlivněním dodavatelů techniky 5G

Při budování mobilních sítí páté generace (5G) by státy měly brát ohled i na to, zda existuje riziko vlivu třetí země na dodavatele technologií. Při zabezpečení sítí je také třeba vzít v potaz, že kybernetické útoky nemusí využívat jen technické slabiny systémů, ale mohou být vedeny i někým, kdo zná systém zevnitř. Uvádí to dokument nazvaný Pražské návrhy, který byl v pátek představen v Praze na mezinárodní konferenci o bezpečnosti při zavádění sítí 5G. Návrhy by se měly stát příspěvkem k debatě o společném postupu Evropské unie a Severoatlantické aliance ke spuštění 5G.

Dokument konstatuje, že sítě 5G změní fungování ekonomiky i společnosti, když umožní automatizaci řady činností. S větší digitalizací ale také vzroste riziko kybernetických útoků, které by v budoucnu mohly mít horší dopady, než je tomu nyní. Účastníci konference proto vypracovali řadu nezávazných obecných principů, které by měly rizika spojená se zaváděním sítí 5G omezit. Dokument také upozorňuje, že zajištění dostatečné míry bezpečnosti si může vyžádat i zvýšené náklady.

Podle materiálu je třeba už při budování komunikačních sítí klást důraz na jejich bezpečnost a odolnost. Každá země přitom má právo stanovit si vlastní bezpečnostní požadavky, které budou sloužit k ochraně dat před neoprávněným hromaděním a zneužíváním. "Je třeba brát v potaz i obecné riziko vlivu třetí země na dodavatele (technologií), zejména s přihlédnutím jejího modelu vlády a chybějícím dohodám o bezpečnostní spolupráci," konstatuje dokument.

Při pohledu na technickou stránku sítí 5G materiál doporučuje, aby operátoři pravidelně kontrolovali bezpečnost svých sítí i všech jejich součástí. Při hodnocení rizik používaných výrobků by měli vzít v potaz i právní prostředí, ve kterém se producenti pohybují. Zákazníci by také měli mít informace o původu všech součástí zařízení i softwaru. Dokument také upozorňuje, že při zajišťování bezpečnosti je třeba myslet i na to, že kybernetické útoky nemusí spoléhat pouze na zneužití technických slabin sítí, zmiňuje přitom například zneužití interních informací.

Materiál rovněž mluví o potřebě transparentního financování komunikačních sítí a o tom, aby provozovatelé těchto sítí neměli neprůhlednou vlastnickou strukturu. Dokument také vyzývá ke spolupráci při zajišťování bezpečnosti a ke sdílení zkušeností z ochrany sítí či z reakcí na útoky.

Dvoudenní konference v Černínském paláci se zúčastnili experti z 32 zemí Evropské unie, NATO a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Pražské principy, které byly na konferenci připraveny, by měly přispět k další debatě o bezpečnosti sítí 5G. Účastníci konference opakovaně zdůrazňovali, že akce nebyla zaměřena proti žádné firmě ani proti žádnému státu, přestože se v souvislosti s bezpečností sítí 5G často mluví o čínské společnosti Huawei. Při veřejné části konference jméno této firmy ale žádný z řečníků nezmínil.

Zdroj: ČTK

5G sítěČeská republikaTelekomunikace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika