US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,36 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,85 %
ČEZ+0,39 %
KB-0,10 %
Erste-0,99 %

Trump: Spojené státy od pátku zvýší 10% clo na čínské zboží v objemu 200 miliard USD na 25 %

Spojené státy zvýší od pátku 10% clo na zboží z Číny v ročním objemu 200 miliard dolarů na 25 %. Uvedl to na Twitteru americký prezident Donald Trump. Dodal, že americko-čínské jednání o obchodu pokračuje, ale příliš pomalu, a pohrozil, že by USA mohly uvalit 25% clo i na další čínské zboží v objemu 325 miliard dolarů.

Zpráva je studenou sprchou pro investory po celém světě. Zatím se totiž objevovaly výhradně optimistické zprávy, které hovořily o brzkém konci jednání s pozitivním výsledkem. Televize CNBC například před několika dny s odkazem na nejmenovaný zdroj uvedla, že by dosažní dohody mezi USA a Čínou mohlo být oznámeno už příští pátek.

Trump na Twitteru také napsal, že dosavadní cla měla ve většině případů jenom malý dopad na cenu zboží, protože většinu dodatečných výdajů na sebe ve skutečnosti vzaly společnosti, které zboží vyvážejí, respektive Čína jako taková.

Příští týden se do Spojených států vrací čínská delegace, v jejímž čele je vicepremiér Liou Che. Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová v týdnu uvedla, že po rozhovorech se sejdou Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching a na setkání rozhodnou, zda podepíší konečné ujednání.

Zdroj: CNBC

ČínaDonald TrumpMezinárodní obchodPolitikaSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Čím dražší, tím atraktivnější: Popírají některé investice tržní logiku?

Čím dražší, tím atraktivnější: Popírají některé investice tržní logiku?

10. 9.-Andrej Rády
Ponaučení pro investory