Piráti podali trestní oznámení kvůli investicím ČEZ v Bulharsku

Piráti podali ve čtvrtek trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli hospodaření energetické společnosti ČEZ v Bulharsku. Uvedli to na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Stát, který je majoritním vlastníkem ČEZ, podle nich přišel o několik miliard v souvislosti s investicí do tamní černouhelné elektrárny Varna.
Piráti v říjnu 2018 vyzvali premiéra Andreje Babiše, aby situaci řešil, podle nich se tak ale nestalo. Vyjádření energetické firmy ČTK shání.
ČEZ koupil elektrárnu Varna v roce 2006 za 5,8 miliardy korun, dalších 2,8 miliardy korun vložila firma do elektrárny jako investici. "Tato investice celkově nebyla výnosná, protože v letech 2006 až 2016 vygenerovala investice nikoli zisk, ale kumulovanou ztrátu ve výši 1,2 miliardy korun. Takže bavíme se o nějakých devíti miliardách celkových nákladů na tuto investici, zatímco když byla v roce 2016 elektrárna prodána, tak za ni společnost ČEZ utržila 1,2 miliardy korun," řekl předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Celková ztráta tak podle něj činí zhruba 8,5 miliardy.
"Elektrárna byla v roce 2016 prodána jako šrot, který není možné provozovat a generuje pouze ztrátu. Následně však byla jaksi upravena a po prodeji je elektrárna opět v provozu a opět generuje příjmy," doplnil. ČEZ elektrárnu prodal bulharské společnosti SIGDA OOD. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v říjnu minulého roku uvedl, že elektrárna v provozu není, pouze je schválena jako možný poskytovatel takzvané studené rezervy, což znamená, že je v záloze pro případ potřeby.
"Elektrárna je jedním z největších zdrojů generování elektriky v jedné části Bulharska. Transakce proběhla tak, že byla prodána podle našeho názoru za nevýhodnou cenu bývalému ministru dopravy a jeho rodině a po několika měsících byla převedena jinému politikovi, který ji za opět zajímavou částku bez doložení finančního krytí dnes vlastní. Je to pan Achmed Dogan, politik z turecké části politického spektra s prokazatelnými vazbami na Rusko," uvedl senátor Lukáš Wagenknecht.
Piráti kvůli hospodaření ČEZ na Balkáně interpelovali v minulosti premiéra Babiše i ministryni financí Alenu Schillerovou. Michálek řekl, že bude v záležitosti ve Sněmovně dále interpelovat. "Dostal jsem odpověď Andreje Babiše, že vláda v této věci nevykonává akcionářská práva, která má vykonávat ministerstvo financí," uvedl. Piráti mají také na příští čtvrtek domluvenou schůzku s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem.
ČEZ na bulharský trh vstoupil v roce 2004, ale ze země se rozhodl odejít kvůli sporům s místními úřady, které se táhnou od února 2013. V roce 2016 zahájil ČEZ proti bulharské vládě mezinárodní arbitráž. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože údajně nedokázala ochránit jeho investice v zemi. V současnosti jeho bulharská distribuční společnost dodává elektřinu více než třem milionům z celkem 7,1 milionu obyvatel Bulharska.
Zdroj: ČTK
Aktuality
