Americké akcie v pátek klesly, S&P 500 ale během dne stanovil nový historický rekord. V týdenním horizontu hlavní indexy posílily

Americké akcie se v pátek vyvíjely nejednotně, v závěru ale všechny tři hlavní indexy oslabily. Rozhodnutí viceprezidenta USA Mika Pence odložit projev o čínské politice zvýšilo optimismus ohledně nadcházejících obchodních jednání mezi Washingtonem a Pekingem. Na druhé straně, kvůli eskalaci napětí mezi Spojenými státy a Íránem stoupla nervozita investorů. V týdenním horizontu se všechny tři hlavní akciové indexy zvýšily.
Index Dow v pátek klesl o 0,13 % na 26 719,13 bodu, S&P 500 se snížil o 0,13 % na 2 950,46 bodu (během dne se ale dotkl nového rekordu 2 964,15 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,24 % na 8 031,71 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,41 % na 15,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o tři bazické body na 2,06 %.
"Lidé se nyní zaměří na to, co se stane na summitu G20 mezi prezidenty Spojených států a Číny. Každý signál pokroku bude pro trh pozitivní," uvedl Kurt Brunner z investiční společnosti Swarthmore Group.
Index Nasdaq Composite táhl dolů pokles ceny akcií PayPal Holdings (-2,17 %) o více než dvě procenta v reakci na odstoupení provozního ředitele firmy Billa Readyho.
Za celý týden Dow posílil o 2,41 %, S&P 500 stoupl o 2,2 % a Nasdaq Composite zpevnil o 3,02 %.
Dolar v pátek kolísal, ke koši měn později klesl na tříměsíční minimum
Kurz dolaru v pátečním obchodování kolísal a později vůči koši měn klesl na tříměsíční minimum. Trh stále reaguje na signály, že Fed je připraven v letošním roce snížit úrokové sazby.
Dolarový index, který sleduje výkon americké měny ke koši šesti předních světových měn, krátce před 21.30 SELČ ztrácel 0,43 % na 96,20 bodu. Euro k dolaru rostlo o 0,66 % na 1,137 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na 50,1 bodu z 50,5 bodu v květnu. Analytici počítali s mírným poklesem na 50,4 bodu. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se rovněž snížil, a to na 50,7 bodu z 50,9 bodu v předchozím měsíci. Analytici naopak očekávali zvýšení indexu na 51 bodů. Kompozitní PMI klesl na 50,6 bodu z 50,9 bodu (odhad: 51,4 bodu).
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v květnu meziměsíčně vzrostly o 2,5 % na celoročně přepočítané tempo 5,34 milionu jednotek. Čekal se růst o 1,2 % na 5,25 milionu jednotek. V dubnu prodeje o 0,4 % klesly a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 5,21 milionu jednotek.
- RW Baird zvýšila cílovou cenu akcií Tesla na 355 ze 340 USD.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Micron Technology na 50 z 64 USD.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
Miliardář a sběratel umění Patrick Drahi, který stojí za telekomunikační a mediální skupinou Altice, se dohodl na převzetí aukčního domu Sotheby's. Dohoda firmu ohodnocuje na 3,7 miliardy dolarů, oznámila v pondělí firma. Po 31 letech, co se s akciemi Sotheby's obchoduje na newyorské burze, se tak podnik vrátí do soukromého vlastnictví.
- Trend proteinů založených na rostlinné bázi je tak silný, že o něj projevuje zájem i řetězec rychlého občerstvení KFC, napsal zpravodajský server CNN.
- Americký výrobce letecké techniky Boeing hned první den aerosalonu u Paříže zaznamenal další neúspěch. Jeho americký dodavatel motorů GE Aviation totiž informoval o problémech, které budou mít dopad na nová letadla Boeing 777X. Evropský konkurent Airbus naopak představil novou verzi svého stroje A321neo s dlouhým doletem.
- Americký prezident Donald Trump nepozve izraelské vládní činitele do Bahrajnu na konferenci o ekonomické obnově Palestiny, která se uskuteční 25. a 26. června. S odvoláním na nejmenovaného činitele Trumpovy administrativy o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Důvodem Trumpova rozhodnutí je snaha zachovat schůzku apolitickou.
- Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) se v červnu snížil na -8,6 bodu ze 17,8 bodu v květnu (odhad: 10 bodů).
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v červnu klesl na 64 bodů z 66 bodů v květnu (odhad: 67 bodů).
- Mizuho zvýšila doporučení na akcie Symantec na "buy" z "neutral".
- Internetová společnost Facebook v úterý oficiálně představila plány na vytvoření nové digitální měny s názvem libra. Spustit ji hodlá v první polovině příštího roku. Facebook je největší internetovou sociální sítí na světě. Plánovaná digitální měna je součástí snahy podniku o expanzi v oblasti internetového obchodu a globálních plateb, napsala agentura Reuters.
- Švédský výrobce nákladních automobilů Volvo AB se domluvil s americkým výrobcem čipů Nvidia na spolupráci při vývoji umělé inteligence pro autonomní vozidla. Obě společnosti souhlasily s dlouholetým partnerstvím, které by mělo vstoupit v platnost v nejbližších dnech, kdy se pracovníci obou firem přesunou do technologických center v Göteborgu a kalifornském městě Santa Clara. Zprávu oznámily obě společnosti v úterý.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v květnu meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,281 milionu jednotek v dubnu na 1,269 milionu jednotek, což představuje pokles o 0,9 % po 6,8% růstu v předchozím měsíci. Čekal se pokles na 1,239 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení v květnu stoupl na 1,294 milionu z 1,29 milionu v předchozím měsíci. V procentuálním vyjádření se jedná o růst o 0,3 % po zvýšení o 0,2 % v dubnu.
- Macquarie snížila doporučení na akcie Oracle na "neutral" z "outperform".
- Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na červnovém zasedání podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí 2,25-2,50 %. Trh se nicméně domnívá, že už příští měsíc měnová autorita USA měnovou politiku uvolní. Banka tuto možnost sama naznačila v prohlášení zveřejněném na závěr dvoudenního zasedání.
- Americká společnost Harley-Davidson se dohodla s čínskou firmou Qianjiang Motorcycle na výrobě nového motocyklu s menším výkonem v Číně. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Harley-Davidson tak plní záměr, který avizoval už loni, a sice zvyšovat výrobu motocyklů mimo USA. Tím značně popudil amerického prezidenta Donalda Trumpa.
- Americká internetová společnost Facebook svými plány na vytvoření nové digitální měny znepokojila politiky ve Spojených státech i Evropě. Americká poslankyně Maxine Watersová, která předsedá výboru finančních služeb ve Sněmovně reprezentantů, již firmu vyzvala k pozastavení těchto plánů, dokud je nepřezkoumají regulátoři a Kongres. Připojila se tak k dalším politikům, kteří signalizovali obavy z důsledků nové měny v oblasti ochrany soukromí a bezpečnosti, napsala agentura Reuters.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 14. června po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 3,4 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 3,106 milionu barelů (odhad: -1,077 milionu barelů, předchozí týden: +2,206 milionu barelů).
- Navrhované uvalení nových amerických cel na další čínské zboží by poškodilo konkurenceschopnost americké společnosti Apple a snížilo její přínos pro ekonomiku Spojených států. Uvedla to ve čtvrtek firma. Apple v Číně vyrábí například telefony iPhone, na které by se navrhovaná cla rovněž vztahovala, napsala agentura Reuters.
- Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zkoumá, zda největší německá bankovní společnost Deutsche Bank dodržuje zákony namířené proti praní špinavých peněz. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl zdroj obeznámený se situací.
- Americký prezident Donald Trump věří, že má pravomoc odvolat šéfa Fedu Jeroma Powella. Podle agentury Bloomberg se prezident s tímto názorem ve středu svěřil svému nejbližšímu okolí, v současnosti ale takový krok neplánuje. Bloombergu to sdělili lidé obeznámení se situací. Powella do funkce loni jmenoval právě Trump.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 14. června zvětšil o 115 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal přírůstek 102 miliard kubických stop, očekával trh, že přibude dalších 107 miliard krychlových stop. Vyplývá to ze zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA).
- Schodek bilance běžného účtu Spojených států se v prvním letošním čtvrtletí snížil na 130,4 miliardy USD ze 143,9 miliardy USD v kvartálu předchozím. Analytici počítali s ještě razantnějším poklesem schodku na 125 miliard USD.
- Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, žeúřady práce zaregistrovaly v týdnu do 15. června 216 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to pokles z 222 tisíc z předcházejícího týdne. Trh očekával jen nepatrný pokles na 220 tisíc žádostí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Adobe v 2QFY2019: Zisk na akcii 1,83 USD (odhad: 1,78 USD), tržby 2,74 miliardy USD (odhad: 2,75 miliardy USD).
- Výsledky Barnes & Noble ve 4QFY2019: Ztráta na akcii 0,26 USD (odhad: -0,24 USD), tržby 755,4 milionu USD (loni: 786,1 milionu USD).
- Výsledky Oracle v 4QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 11,14 miliardy USD (odhad: 10,93 miliardy USD).
- VýsledkyCarnival ve 2QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,61 USD), tržby 4,84 miliardy USD (loni: 4,36 miliardy USD, odhad: 4,54 miliardy USD).
- VýsledkyKroger v 1QFY2020: Upravený čistý zisk na akcii 0,72 USD (loni: 0,73 USD, odhad: 0,71 USD), tržby 37,25 miliardy USD (loni: 37,72 miliardy USD, odhad: 37,19 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
