US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,04 %
NASDAQ-0,67 %
S&P 500-0,24 %
ČEZ+0,00 %
KB-0,19 %
Erste-0,51 %

Italská vládní krize se prohlubuje, Salvini chce předčasné volby

Italský ministr vnitra a šéf vládní strany Liga Matteo Salvini již nevěří koaličním partnerům z Hnutí pěti hvězd a jako řešení vládní krize vidí předčasné volby. V pondělí by se proto měli sejít šéfové politických frakcí v Senátu, aby se dohodli na termínu jednání o vyslovení nedůvěře vládě. Přestože o sporech ve vládě ve čtvrtek jednal italský prezident Sergio Mattarella s premiérem Giuseppem Contem, nedošlo k žádnému posunu, který by naznačoval východisko z celé krize.

Redakce IW
Redakce IW
9. 8. 2019 | 16:02
Itálie

Podle italských médií je důvodem Salviniho prosazování předčasných voleb nárůst preferencí Ligy. Ta by podle současných průzkumů veřejného mínění mohla získat až 40 procent hlasů, a výrazně by tak posílila oproti volbám v minulém roce. Opačně je na tom protestní Hnutí pěti hvězd, kterému průzkumy aktuálně přisuzují necelých 20 %, před rokem přitom získalo necelých 33 % hlasů.

Italská vládní krize negativně ovlivňuje sentiment na akciových i dluhopisových trzích. Výrazně v pátek oslabují zejména akcie italských bank v čele s Banco BPM, která kolem 16.00 SELČ odepisovala 8 %. Výnos italského 10letého vládního dluhopisu se v pátek dostal až na 1,814 %, před dvěma dny se přitom pohyboval pod úrovní 1,5 %.

Zdroj: CNBC, Aktuálně.cz

ItáliePolitika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

S&P 500: Kde hledat příští akciové vítěze?

S&P 500: Kde hledat příští akciové vítěze?

14. 8.-Andrej Rády
Akciové tipy