US MARKETOtevírá za: 15 h 24 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Rosatom má zájem o výstavbu jaderné elektrárny v Bulharsku

Ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom má zájem o účast na výstavbě jaderné elektrárny Belene v Bulharsku. Firma v pondělí oznámila, že podala přihlášku do tendru na strategického investora. Odhadované náklady na projekt činí nejméně deset miliard eur. Podle dvou zdrojů agentury Reuters se tendru zúčastní i čínská státní společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) a jihokorejská Státní společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

Ministryně energetiky Temenužka Petkovová účastníky tendru oficiálně oznámí v úterý. Uchazeči o zařazení do užšího výběru budou vyzváni k podání závazných nabídek. Mluvčí Rosatomu se k věci odmítl podrobněji vyjádřit.

Bulharsko zrušilo projekt elektrárny Belene v roce 2012, protože se mu nepodařilo najít investory a protože čelilo tlaku z Washingtonu i Bruselu, aby omezilo energetickou závislost na Rusku. Právě Rusko totiž podle dohody mělo jadernou elektrárnu na Dunaji postavit. Po zrušení projektu musela Sofia zaplatit Rosatomu více než 620 milionů eur. Získala ale i součásti pro dva reaktory. Loni v červnu bulharský parlament rozhodl o obnovení projektu.

Sofia nyní pro obnovený projekt hledá strategického investora. Zájemci o něj se musejí vyslovit nejpozději do pondělí, uvedla agentura Reuters. Sofia má v plánu strategického investora, popřípadě investory, kteří zde instalují dva reaktory ruské výroby, každý o výkonu 1 000 megawattů, vybrat do 22. května příštího roku. Elektrárna má být uvedena do provozu do deseti let.

Podle dřívějších zpráv si Bulharsko plánuje ponechat v elektrárně blokační podíl. Nechce ale už poskytnout žádné další finanční prostředky z veřejných zdrojů, rozšiřovat státní záruky na případné půjčky ani uzavírat dohodu o nákupu elektřiny z elektrárny za zvýhodněnou cenu.

Ministryně energetiky Temenužka Petkovová loni uvedla, že Sofia upřednostní investora, který by postavil elektrárnu do osmi let za zhruba devět miliard eur.

Projekt byl poprvé zahájen v roce 1981 a jeho kritici tvrdí, že výhody nejsou tak velké, aby ospravedlnily výši investice. Projekt je navíc už desítky let zdrojem korupčních praktik.

Bulharsko má nyní dva jaderné reaktory o výkonu 1 000 MW v elektrárně Kozloduj na Dunaji, které byly postaveny v době bývalého Sovětského svazu. Elektrárna se na celkových dodávkách elektřiny v této balkánské zemi podílí zhruba 30 procenty.

Zdroj: ČTK

BulharskoJaderná energetikaRusko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika