US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,54 %
NASDAQ+0,56 %
DOW JONES+1,05 %
PX+0,47 %
ČEZ+1,86 %
NVIDIA-1,30 %

Americké akcie v pátek uzavřely obchodování smíšeně, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy výrazně stouply

Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně kvůli nejednoznačným zprávám o ekonomice a nejistotě ohledně vývoje obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Za celý týden si však všechny tři hlavní indexy připsaly výrazné zisky.

Redakce IW
Redakce IW
30. 8. 2019 | 22:30
Americké akcie

Index Dow si v pátek připsal 0,16 % na 26 403,28 bodu a širší index S&P 500 se zvýšil o 0,06 % na 2 926,46 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite ale klesl o 0,13 % na 7 962,88 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,15 % na 18,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,50 %. 

Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že spotřebitelské výdaje v USA se v červenci zvýšily o 0,6 %. Tempo jejich růstu se tak zdvojnásobilo z 0,3 % v předchozím měsíci. Průzkum Michiganské univerzity ovšem ukázal, že spotřebitelská důvěra v USA v srpnu vykázala nejvýraznější pokles od prosince 2012.

V neděli by měla vstoupit v platnost další část cel, která na sebe v rámci obchodního konfliktu vzájemně uvalily USA a Čína. Obě strany sice tento týden daly najevo ochotu řešit spor jednáním, někteří analytici ovšem nabádají investory k opatrnosti. "Upřímně řečeno, trhy jsou ohledně obchodu příliš optimistické. Doporučil bych lidem trochu opatrnosti," uvedl Randy Frederick ze společnosti Charles Schwab.

Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 3,02 %, S&P 500 se zvýšil o 2,79 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,72 %.

Euro k dolaru sestoupilo pod 1,1 USD

Na devizovém trhu v pátek euro vůči dolaru sestoupilo pod 1,1 USD, a dostalo se tak na nejslabší úroveň od května 2017. Kolem 22.00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna pokles o 0,6 % na 1,099 USD.

Nejnovější údaje o ekonomice eurozóny podporují očekávání, že Evropská centrální banka příští měsíc sníží úrokové sazby a možná dokonce oznámí nové nákupy dluhopisů.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v červenci podle očekávání meziročně vzrostly o 1,6 %, což je stejný růst jako v předchozím měsíci. Meziměsíčně se zvýšily o 0,2 % po 0,1% růstu v červnu (odhad: +0,3 %). Osobní příjmy Američanů v červenci stouply o 0,1 % (odhad: +0,3 %, červen: +0,5 %), výdaje vzrostly o 0,6 % (odhad: +0,5 %, červen: +0,3 %).
  • Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu klesl na 89,8 bodu z 98,4 bodu v červenci. Analytici očekávali pokles na 92,1 bodu. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
  • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v srpnu stoupl na 50,4 bodu z červencových 44,4 bodu (odhad: 47,5 bodu).
  • Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie Abercrombie & Fitch na "hold" ze "sell".

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Aktualita pro rok 2026

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

22. 1.-Andrej Rády
Investiční strategie