Evropské burzy ve středu uzavřely v plusu po uvolnění napětí v Hongkongu

Evropské akciové trhy uzavřely středeční obchodování v zelených číslech, když je povzbudilo oznámení správkyně Hongkongu Carrie Lamové, že se rozhodla stáhnout návrh zákona, který by umožňoval vydávat lidi podezřelé z trestných činů do pevninské Číny. Pozornost poutaly také brexitové spory v britském parlamentu.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,9 % na 383,23 bodu, britský FTSE 100 získal 0,59 % na 7 311,26 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,21 % na 5 532,07 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,96 % na 12 025,04 bodu.
Výrazně ve středu zdražily italské akcie, když premiér vznikající vlády Giuseppe Conte oznámil jména některých ministrů, což znamená, že byly zažehnány personální spory z předcházejících dnů. Index italských akcií FTSE MIB vzrostl o 1,58 % na 21 737,8 bodu.
Proti trendu šly akcie francouzské telekomunikační společnosti Iliad (-5,5 %), jejichž cílovou cenu snížila Bank of America Merrill Lynch.
Evropské akcie (4. září 2019), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Podnikatelé a zemědělci ze zemí Evropské unie v případě britského odchodu z evropského bloku bez dohody budou moci využívat pomoc z rezervních evropských fondů. Rozhodla o tom ve středu Evropská komise v rámci dalšího balíčku svých doporučení pro případ neuspořádaného odchodu Británie z Evropské unie. Podle mluvčí komise Brusel bez ohledu na vývoj v britském parlamentu nemění pozici vůči brexitu, čeká na návrhy z Londýna a připravuje se na variantu neřízeného rozchodu.
- Pro britské hospodářství klíčový sektor služeb zeslábl minulý měsíc více, než se čekalo. Vyplynulo to z údajů společnosti IHS Markit, která ve středu zveřejnila svůj index nákupních manažerů (PMI). Podle odhadu firmy tak britský hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí klesne o 0,1 procenta. Do Británie by tak mohla přijít ještě před jejím odchodem z Evropské unie první recese od skončení finanční krize, uvedla agentura Bloomberg.
- Belgická finanční skupina KBC Group, která vlastní mimo jiné českou ČSOB, plánuje další snižování počtu pracovních míst v Belgii a Česku. Belgickou divizi by mělo do konce roku 2022 opustit 1 400 zaměstnanců a českou ČSOB v nadcházejících třech letech nejméně 250 zaměstnanců ročně. Oznámila to KBC ve středečním prohlášení.
- Národní rozpočtová rada upozornila, že pokud bude pokračovat zpomalování růstu daňových příjmů v dalších měsících, může být ohroženo v letošním roce dodržení plánovaného 40miliardového schodku státního rozpočtu. V takovém případě by vláda podle ní měla reagovat například omezením čerpání provozních výdajů. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí, kterou ve středu zveřejnila Národní rozpočtová rada.
Zdroj: CNBC
Aktuality

