Havlíček (MPO): Projekt turecké elektrárny Yunus Emre by mohla převzít dceřiná společnost ČEZ

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že jednou z variant, jak dořešit situaci okolo turecké elektrárny Yunus Emre, je převzetí projektu dceřinou společností ČEZ, která by ji dostavěla. ČR půjčila na tento projekt přes Českou exportní banku 11,7 miliardy Kč.
Tamní holding Naksan, který je dnes pod státní správou, řádně zaplatil společnosti Vítkovice Power Engineering, dosud ale elektrárna nefunguje.
Ministr přímo řekl: "Hledá se tedy i podnik, který by tuto nešťastnou kapitolu v dějinách českého exportního financování vzal na svá bedra."
Jeho představa je taková, že se chce s Turky bavit o výkupních cenách elektřiny a dalších věcech, které jsou z hlediska návratnosti investice důležité.
Převod by byl bezúplatný, veškeré náklady na dostavbu by šly za Českem, včetně nákladů na uvedení elektrárny do provozu. V minulosti se mluvilo o nákladech ve výši zhruba 100 milionů eur.
Sám ministr průmysl a obchodu ale přiznal, že 100 milionů eur byl první nástřel a že jde o starou informaci. Skutečnost tak může být jiná.
"Ač nejde o ohromující částku, nepatří turecká aktiva rozhodně mezi vyhledávaná. ČEZ se snaží dlouhodobě prodat své vlastní elektrárny v zemi, nicméně vzhledem k politické situaci o ně není příliš velký zájem. I z tohoto pohledu u nás tato varianta vyvolává mnoho otazníků - zda je výhodné, aby právě ČEZ byl společností, která tuto situaci vezme na sebe. Samozřejmě vše bude záviset na dohodnutých podmínkách výkupních cen elektřiny i na vyčíslených nákladech na zprovoznění elektrárny. Informaci hodnotíme jako riziko a negativně pro cenu akcií," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.
Zdroj: Komerční banka
Aktuality
