Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly, Bank of England nechala úrokové sazby beze změny

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy ve čtvrtek převážně stoupaly, když investoři viděli důvod k mírnému optimismu v uvolňování měnové politiky ze strany amerického Fedu.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ziskem 0,61 %, když v černých číslech skončila většina sektorů i největších trhů. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,58 %, německý DAX stoupl o 0,55 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,68 %.
Vedení britské centrální banky podle očekávání na svém zasedání ve čtvrtek po poledni nezměnilo úrokové sazby. Guvernér Mark Carney, šéf devítičlenného výboru přes měnovou politiku, varoval, že další odklad připravovaného odchodu země z Evropské unie by mohl poškodit její ekonomický růst.
Z jednotlivých titulů si nejlépe vedla britská IG Group, jež oznámila, že napřesrok očekává návrat k růstu tržeb. Akcie firmy vystoupaly v reakci na oznámení o více než 10 %.
Také na druhém konci spektra se objevila britská firma: akcie oděvního řetězce Next se propadly o pět procent po zveřejnění hospodářských výsledků a oznámení, že začátek podzimní sezóny se firmě nevydařil.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Britská centrální banka na zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny.
- Vedoucí pracovníci Deutsche Bank AG zvažovali možnost převést problematická aktiva v hodnotě miliard eur do "špatné banky" čili do karanténové jednotky. Podmínkou takového kroku měl být úspěšný prodej jiných takových aktiv, která již banka do řečené jednotky převedla. Napsal to server americké televize CNBC s odvoláním na tři zdroje situaci blízké.
- Měnový výbor norské centrální banky Norges Bank na svém čtvrtečním zasedání zvýšil hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,5 procenta. Norsko se tak vydalo opačným směrem než většina světových centrálních bank předních rozvinutých ekonomik, které svou měnovou politiku naopak uvolňují.
- Německá automobilka BMW hodlá do roku 2022 zrušit pět až šest tisíc pracovních míst, převážně ve své mnichovské centrále. Napsal o tom bez udání zdrojů list Manager Magazin s tím, že plán, jehož cílem je snížit náklady, má být zveřejněn v prosinci.
- Generální ředitel nízkonákladové letecké skupiny Ryanair Group Michael O'Leary si může v příštích pěti letech přijít až na téměř 100 milionů eur,pokud se mu podaří buď zdvojnásobit ziskovost nebo cenu akcií. Bonusový program pro O'Learyho ve čtvrtek těsnou většinou 50,5 % schválili akcionáři. O'Leary poté oznámil, že plánuje snížit počet zaměstnanců aerolinek o 500 až 700.
- Bulharská státní plynárenská společnost Bulgartransgaz podepsala s konsorciem vedeným saúdskoarabskou firmou Arkad Engineering dohodu o výstavbě plynovodu, který přivede do země ruský zemní plyn z většího plynovodu TurkStream. Hodnota kontraktu je 1,1 miliardy eur, uvedla ve čtvrtek firma.
Výsledková sezóna
- Britský prodejce oděvů Next zvýšil v prvním pololetí zisk o 2,7 % na 319,6 milionu liber, když mu pomohl především prodej na internetu. Start podzimní kolekce je ale podle čtvrtečního sdělení firmy prozatím zklamáním - ani ne tak kvůli nejistotě kolem brexitu jako spíše vinou nezvykle teplého počasí v některých částech Británie.
Zdroj: CNBC