Německá koalice stále hledá kompromis v ochraně klimatu

Strany německé vládní koalice - CDU, CSU a SPD - jednaly celou noc o opatřeních k lepší ochraně klimatu a snížení emisí oxidu uhličitého. Stále ještě se jim však nepodařilo na všem najít shodu. Sporné je například stanovení ceny za tunu oxidu uhličitého. Celý balíček opatření, díky němuž má spolková republika splnit své klimatické cíle pro rok 2030, má v pátek odpoledne formálně schválit takzvaný klimatický kabinet složený z kancléřky Angely Merkelové (CDU) a části ministrů.
Jednání politiků velké koalice začalo ve čtvrtek večer a pokračovalo celou noc. Chvílemi jednaly strany odděleně, pak zase společně. K závěrečnému kompromisu se však zatím podle německých médií nedobraly, i když se z koaličních kruhů ozývá, že už se blíží k cíli. Začátek zasedání klimatického kabinetu byl kvůli průtahům odložen z 11.00 na 13.00. Výsledky svých rokování by pak veřejnosti měli politici oznámit ve 14.30.
K hlavním sporným bodům patří způsob, jakým by se měla stanovit cena za vyprodukovanou tunu CO2 v oblastech dopravy a bydlení, a také její minimální výše. Ta by se zřejmě mohla pohybovat kolem 30 eur za tunu, což by podle odhadů vedlo ke zvýšení ceny benzinu na pumpách o zhruba 10 až 11 centů za litr.
Shoda mezi koaličními stranami naopak už delší dobu panuje na tom, že se větší podpory dostane elektromobilům, alternativním pohonům nebo železniční a městské hromadné dopravě, která má zlevnit. Další opatření miliardového balíčku se mají týkat rozvoje ekologické energetiky a oblasti bydlení - zde třeba podpory zateplení domů a výměny starých topení.
Řada odborníků, aktivistů i někteří politici už ale dopředu hovoří o tom, že chystané plány nejsou dostatečné. Poukazují také na to, že už nyní je jasné, že Německo nesplní své cíle pro rok 2020. Po celé zemi se proto dnes uskuteční rozsáhlé demonstrace za důslednější boj proti změnám klimatu. Ty první už začaly, hlavní protest odstartuje v poledne u Braniborské brány v centru Berlína.
Aby spolková republika snížila do roku 2030 emise CO2 o 55 % ve srovnání s rokem 1990, potřebuje, aby klesly ze současných zhruba 866 milionů tun ročně na 563 milionů tun. Vláda zároveň počítá s tím, že do té doby stoupne podíl obnovitelných zdrojů energie na 65 % ze současných přibližně 38 %.
Pro Němce je důležitější ochrana klimatu než hospodářský růst
Zhruba dvě třetiny Němců dávají přednost ochraně klimatu před hospodářským růstem. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění pro veřejnoprávní televizi ARD, který byl zveřejněn krátce před očekávaným rozhodnutím takzvaného klimatického kabinetu o opatřeních na ochranu klimatu a snížení emisí oxidu uhličitého.
Ochranu klimatu by podle průzkumu před hospodářským růstem upřednostnilo 63 % dotázaných, opačného názoru jich je 24 %. Nejčastěji jsou pro důslednější ochranu klimatu voliči Zelených (86 %) a Levice (85 %), s odstupem nejméně naopak voliči protestní Alternativy pro Německo (27 %). AfD je také jediná strana, jejíž podpůrci většinově dávají přednost hospodářskému růstu.
Průzkum dále ukázal, že většina Němců (52 %) považuje vliv hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), iniciovaného švédskou studentkou Gretou Thunbergovou, na politiku za velký nebo velmi velký. Opačně to vidí 46 % dotázaných.
Zdroj: ČTK