Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek oslabily. Negativní zprávy ohledně společností Boeing a Johnson & Johnson a neuspokojivé údaje o vývoji čínské ekonomiky totiž převážily nad příznivými firemními výsledky.
Index Dow v pátek odepsal 0,95 % na 26 770,20 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,39 % na 2 986,20 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite poklesl o 0,83 % na 8 089,54 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,34 % na 14,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 1,75 %.
Akcie strojírenské společnosti Boeing (-6,79 %) výrazně oslabily po zprávě agentury Reuters, podle které interní komunikace mezi dvěma zaměstnanci naznačuje, že firma možná poskytla Federálnímu úřadu pro letectví zavádějící informace o klíčovém bezpečnostním systému letounů 737 MAX. Provoz těchto letadel byl letos v důsledku dvou vážných nehod přerušen.
Výrazně oslabily rovněž akcie výrobce léků a kosmetických přípravků Johnson & Johnson (-6,22 %). Za jejich poklesem stála zpráva, že firma stahuje 33 000 balení dětského pudru, protože v jednom vzorku bylo objeveno stopové množství azbestu. Akcie výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+1,84 %) naopak zpevnily, protože jeho čtvrtletní výsledky překonaly očekávání analytiků.
Čínský statistický úřad v pátek oznámil, že hrubý domácí produkt Číny se v třetím čtvrtletí zvýšil o 6 %. Růst tak zpomalil z 6,2 % v druhém kvartálu a byl nejslabší za posledních 26 let. Navíc zaostal za odhadem analytiků, kteří jej odhadovali na 6,1 %.
Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 0,17 %, S&P 500 se zvýšil o 0,54 % a Nasdaq Composite přidal 0,40 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i britské libře
Na devizovém trhu v závěru týdne euro posilovalo k americkému dolaru. Evropská měna těžila z nadějí, že dohoda o podmínkách odchodu Velké Británie z Evropské unie by mohla zmírnit nebezpečí, že ekonomika eurozóny vstoupí do recese.
Kolem 22.30 SELČ si euro vůči dolaru připisovalo 0,4 % na 1,1163 USD. Libra vykazovala nárůst o půl procenta na 1,2948 USD.
Dosažení brexitové dohody ve čtvrtek oznámili předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a britský premiér Boris Johnson. Není ale jisté, zda dohodu schválí britští zákonodárci, kteří o ní budou hlasovat v sobotu.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Evropská unie zavede "v pravou chvíli" vlastní cla na americké zboží kvůli dotacím pro amerického výrobce letadel Boeing. Oznámila to v pátek evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová v reakci na uvalení amerických cel na evropské zboží kvůli subvencování evropského výrobce letadel Airbus, která v pátek vstupují v platnost.
Francie, Německo a Itálie společně připravují opatření, která by v Evropě zamezila používání plánované digitální měny libra americké společnosti Facebook. Podle agentury AFP to v pátek oznámil francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Německo a Francie už minulý měsíc slíbily, že budou fungování této digitální měny v Evropské unii blokovat.
- Interní komunikace mezi dvěma pracovníky americké strojírenské společnosti Boeing z roku 2016 naznačuje, že firma možná poskytla Federálnímu úřadu pro letectví (FAA) zavádějící informace o klíčovém bezpečnostním systému letounů 737 MAX, jejichž provoz byl letos v důsledku dvou vážných nehod přerušen. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to v pátek uvedla agentura Reuters.
- Citigroup zvýšila doporučení na akcie Altria Group na "neutral" ze "sell".
- Morgan Stanley snížila doporučení na akcie Caterpillar na equal weight" z "overweight".
Výsledková sezóna
- Americký nápojový gigant Coca-Cola zvýšil ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 42 procent na 2,59 miliardy dolarů. Přispěla k tomu zejména silná poptávka po perlivých nápojích bez cukru a po novém produktu Coca-Cola Plus Coffee, uvedla firma ve svém pátečním sdělení.
- Výsledky American Express ve 3Q: Upravený zisk na akcii 2,08 USD (odhad: 2,03 USD), tržby 10,99 miliardy USD (odhad: 10,94 miliardy USD).
- Výsledky Schlumberger ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,4 USD), tržby 8,54 miliardy USD (odhad: 8,5 miliardy USD).
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Světová obchodní organizace (WTO) v pondělí oficiálně povolila Spojeným státům uvalit cla na dovoz zboží z Evropské unie v hodnotě 7,5 miliardy USD ročně. Cla jsou reakcí na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Oznámil to v pondělí orgán WTO pro řešení sporů. Cla by podle dřívějších zpráv měla začít platit 18. října.
- Dílčí obchodní dohoda mezi USA a Čínou je podle americké banky Morgan Stanley přinejlepším nejistým ujednáním a zatím neotevírá žádnou reálnou cestu ke snížení či zrušení cel, která na vzájemný dovoz v posledních měsících uvalily dvě největší ekonomiky světa. Banka to v neděli uvedla ve své pravidelné zprávě pro investory.
- Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Abhijit Banerjee a Michael Kremer spolu s Francouzkou Esther Duflovou, a to za experimentální přístup ke zmírnění chudoby ve světě. Oznámila to v pondělí Královská švédská akademie věd. Duflová, která je manželkou Banerjeeho, je teprve druhou ženou, která Nobelovu cenu za ekonomii dostala, a zároveň nejmladším laureátem.
- BofAML zvýšila doporučení na akcie Nike (v pondělí +1,07 %) na "neutral" z "underperform".
Americký internetový gigant Google v úterý představil čtvrtou generaci svých chytrých telefonů Pixel a některá další elektronická zařízení. Cena nových telefonů bude začínat na 749 eurech, napsala agentura DPA.
- Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na tři procenta, což bude nejslabší tempo od globální finanční krize. Ve svém podzimním výhledu to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond. Ještě v červenci počítal na letošní rok s růstem o 3,2 procenta. Loni světová ekonomika vzrostla o 3,6 procenta.
- BofAML zvýšila cílovou cenu akcií Nvidia na 250 z 225 USD.
- Citigroup snížila cílovou cenu akcií 3M na 180 ze 197 USD.
- Evropská komise ve středu nařídila americkému výrobci čipů Broadcom (ve středu -0,63 %), aby přestal uplatňovat některá obchodní ustanovení v dohodách s výrobci televizních set-top boxů a modemů. A to do doby, než komise dokončí vyšetřování, zda tato ustanovení nemají za cíl poškodit konkurenci. Prozatímní opatření jsou poměrně vzácná a komise k nim přistupuje pouze v případě důvodného podezření, že firmy by mohly omezit či vytlačit konkurenci z trhu dříve, než komise vyšetřování ukončí. To může trvat i několik let, upozornila agentura Reuters.
- Americká Federální komise pro spoje (FCC) schválila plánované spojení telekomunikačních operátorů T-Mobile US (ve středu +0,34 %) a Sprint (-0,54 %). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Transakce v hodnotě 26,5 miliardy dolarů již v červenci získala souhlas amerického ministerstva spravedlnosti. Stále však čelí žalobě ze strany generálních prokurátorů více než desítky států USA.
- Americký odborový svaz United Auto Workers (UAW) sjednal s největší americkou automobilkou General Motors (ve středu +1,05 %) předběžnou dohodu o nové čtyřleté pracovní smlouvě, která by mohla ukončit stávku zaměstnanců podniku ve Spojených státech. Oznámili to ve středu odboráři. Stávka začala v polovině září a zapojilo se do ní zhruba 48 000 členů UAW.
- Maloobchodní tržby v USA v září meziměsíčně klesly o 0,3 % po růstu o 0,6 % v předchozím měsíci. Analytici naopak očekávali 0,3% růst. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců snížily o 0,1 % po předchozím 0,2% růstu.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 11. října po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 0,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- USA: Index cen domů NAHB v říjnu stoupl na 71 bodů z 68 bodů v září (odhad: 68 bodů).
- USA: Podnikové zásoby v srpnu meziměsíčně stagnovaly (odhad: +0,2 %, červenec: +0,3 %).
- Credit Suisse zvýšila cílovou cenu akcií Amazon (ve středu +0,57 %) na 2 400 z 2 225 USD.
- Citigroup snížila doporučení na akcie Adobe (ve středu -2,39 %) na "neutral" z "buy".
- Bernstein začala pokrývat akcie AT&T (ve středu -0,29 %) s doporučením "market perform" a cílovou cenou 36 USD.
- Atlantic Equities zvýšila doporučení na akcie Johnson & Johnson (ve středu +1,75 %) na "neutral" z "underweight".
- RW Baird zvýšila cílovou cenu akcií JPMorgan Chase (ve středu -0,23 %) na 110 ze 105 USD.
- Americká společnost Tesla může začít vyrábět své elektromobily v Číně. Čínské ministerstvo průmyslu nyní oznámilo, že přidalo společnost na vládní seznam schválených výrobců aut a poskytlo výrobci elektrických automobilů certifikát, který v zemi potřebuje.
- Moskvan, který požadoval od společnosti Apple milion rublů za to, že z něj prý udělala homosexuála, svou žalobu stáhl. Oznámila to jeho advokátka po čtvrtečním jednání soudu. Její klient prý nevydržel zájem médií o případ a obával se výhrůžek od fanoušků žalované firmy. Právníci Apple se novinářům odmítli vyjádřit.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 12. října 214 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 210 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 215 tisíc žádostí.
- Index americké průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v říjnu propadl na 5,6 bodu ze 12 bodů v září; trh odhadoval pouze podstatně mírnější pokles na osm bodů.
- Objem průmyslové výroby ve Spojených státech v září poklesl ve srovnání se srpnem o 0,4 procenta. Po srpnovém přírůstku o 0,8 procenta čekal trh mírnější úbytek o 0,1 procenta.
- Nově schválených povolení na stavbu rodinného domu bylo v USA v září o 2,7 procenta méně než v srpnu. Tehdy naopak zaznamenal jejich počet meziměsíční nárůst o 7,7 procenta.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Největší americká bankovní společnost JPMorgan Chase & Co zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o osm procent na 9,1 miliardy dolarů. Vyplývá to z výsledkové zprávy, kterou v úterý banka zveřejnila.
- Americký výrobce léků a kosmetiky Johnson & Johnson ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 22,9 procenta na 4,83 miliardy dolarů. Díky vysoké poptávce po lécích na rakovinu i po dalších lécích na předpis výsledek předčil očekávání analytiků a firma v úterý také zlepšila výhled tržeb na celý rok.
- Výsledky Goldman Sachs ve 3Q: Zisk na akcii 4,79 USD (odhad: 4,81 USD), tržby 8,32 miliardy USD (odhad: 8,31 miliardy USD).
- Výsledky Citigroup ve 3Q: Zisk na akcii 2,07 USD (odhad: 1,95 USD), tržby 18,574 miliardy USD (odhad: 18,536 miliardy USD).
- Výsledky Wells Fargo ve 3Q: Zisk na akcii 0,92 USD (odhad: 1,24 USD), tržby 22 miliard USD (odhad: 21,1 miliardy USD).
- Výsledky Charles Schwab ve 3Q: Zisk na akcii 0,7 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 2,71 miliardy USD (odhad: 2,64 miliardy USD).
- Výsledky United Airlines Holdings ve 3Q: Upravený zisk na akcii 4,07 USD (odhad: 3,97 USD), provozní tržby 11,38 miliardy USD (odhad: 11,42 miliardy USD).
- Čistý zisk společnosti Bank of America (ve středu +1,45 %) se ve třetím čtvrtletí meziročně snížil o 21 % na 5,27 miliardy dolarů. Hospodářský výsledek však předčil očekávání analytiků, a to díky dobrým výsledkům v poradenské činnosti a vyššímu objemu půjček, napsala agentura Reuters.
- Výsledky Abbott Laboratories (ve středu -0,24 %) ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,84 USD), tržby 8,08 miliardy USD (odhad: 8,11 miliardy USD).
- Výsledky Netflix (ve středečním after-marketu +8,3 %) ve 3Q: Zisk na akcii 1,47 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 5,24 miliardy USD (odhad: 5,25 miliardy USD), v USA 517 tisíc nových předplatitel§ (odhad: 802 tisíc), v zahraničí 6,26 milionu nových předplatitelů (odhad: 6,05 milionu).
- Výsledky IBM (ve středečním after-marketu -4,1 %) ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 2,68 USD (odhad: 2,67 USD), tržby 18,03 miliardy USD (odhad: 18,22 miliardy USD).
- Čistý zisk americké banky Morgan Stanley se ve třetím čtvrtletí meziročně mírně zvýšil na 2,17 z 2,11 miliardy dolarů. Hospodářské výsledky, k nimž přispěly vyšší příjmy z obchodování s dluhopisy a poradenské poplatky, předčily očekávání analytiků, napsala agentura Reuters.
- VýsledkyUnion Pacific ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 2,22 USD (loni: 2,15 USD, odhad: 2,31 USD), tržby 5,52 miliardy USD (meziročně -7 %, odhad: 5,67 miliardy USD).
- VýsledkyIBM ve 3Q: Upravený zisk na akcii 2,68 USD (loni: 2,94 USD, odhad: 2,67 USD), tržby 18,03 miliardy USD (loni: 18,76 miliardy USD, odhad: 18,23 miliardy USD).
- Výsledky Honeywell International ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 2,08 USD (odhad: 2,01 USD), tržby 9,09 miliardy USD (loni: 10,76 miliardy USD, odhad: 9,12 miliardy USD).
- VýsledkyPhilip Morris International ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,43 USD (odhad: 1,36 USD), tržby 7,642 miliardy USD (loni: 7,504 miliardy USD, odhad: 7,651 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK