Evropské akcie v pondělí zdražily i přes nejistotu ohledně brexitu

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v zelených číslech navzdory nejistotě ohledně vystoupení Británie z EU. Britský premiér Boris Johnson sice o víkendu ujišťoval novináře, že sežene dostatek hlasů, aby brexitová dohoda prošla parlamentem, v pondělí však předseda Dolní sněmovny John Bercow odmítl vládní návrh, aby se o "nové" dohodě znovu hlasovalo, protože o ní poslanci jednali už v sobotu. EU nyní zároveň zvažuje, zda schválí Johnsonovu nepodepsanou žádost o prodloužení doby pro vyjednání podmínek brexitu do 31. ledna.
Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,61 % na 394,22 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,18 % na 7 163,64 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,22 % na 5 648,35 bodu a německý DAX si polepšil o 0,91 % na 12 747,96 bodu.
O více než 2 % stoupl sektor základních zdrojů a také bankovní odvětví, mírně naopak klesl sektor zdravotní péče.
Proti trendu šly v pondělí akcie britské společnosti Micro Focus, které se propadly o téměř 7 %. Důvodem bylo oznámení firmy Open Text, že nemá zájem o akvizici výše zmíněné softwarové společnosti.
O 5 % naopak zdražily akcie německé banky Commerzbank, jejíž polskou divizi údajně zvažuje odkoupit polská banka PKO Bank Polski. Commerzbank chce formálně proces prodeje zahájit až v příštích měsících, ale už nyní testuje případné zájemce.
Evropské akcie (21. října 2019), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Bez nově postavených elektráren, v čele s novými jadernými bloky, nebude mít Česko do budoucna kde brát elektřinu. Na pondělní tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Z hodnocení elektrizační soustavy do roku 2040 (MAF CZ), které zpracovala společnost ČEPS, vyplývá, že pokud by se situace neřešila, stalo by se Česko od roku 2030 postupně závislé na dovozu elektřiny ze zahraničí. Podle Havlíčka hrozí, že elektřinu nebude v Evropě kde brát a bude velmi drahá.
- Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu. V první polovině letošního roku se ve srovnání s předchozím obdobím loni zvýšil o 62 procent na 16,9 miliardy eur. Uvedla to v pondělí poradenská společnost EY. Podle autora výzkumu Petera Lennartze je na trhu obrovské množství kapitálu, pro který investoři hledají uplatnění. V žebříčku měst uhájil první místo Londýn, ale na druhé místo se před Berlín dostala Paříž.
- V ČR bylo letos založeno 22 250 nových společností, což je nejméně za poslední tři roky. Aktuálně je v obchodním rejstříku zapsáno 503 187 firem, o téměř 11 000 více než na konci roku 2018. Informace v pondělí zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
- Výrobce antivirových programů Avast se stal terčem kybernetické špionáže. Sofistikovaný pokus o špionáž zaměřenou na firemní produkty Avast odhalil koncem září a na začátku října. Firma to v pondělí oznámila v tiskové zprávě s tím, že na odvrácení útoku spolupracovala s policií a Bezpečnostní informační službou (BIS). Útok cílil na nástroj na optimalizaci počítače CCleaner. BIS v tiskové zprávě uvedla, že se podařilo ochránit stovky milionů uživatelů z celého světa.
Zdroj: CNBC
Aktuality

