Evropské akcie ve čtvrtek klesly pod tíhou nových neshod mezi USA a Čínou

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování převážně dolů, když investoři napjatě sledovali nejčerstvější kolo neshod mezi Spojenými státy a Čínou. Tentokrát následovaly poté, co americký prezident Donald Trump podepsal dva zákony, jež podporují protestující demonstranty v Hongkongu proti Pekingu.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel čtvrteční seanci se ztrátou 0,16 %. Nejcitelnější pokles zaznamenal automobilový sektor, jenž skončil o téměř celé procento níže než při středečním uzavření. Naopak sektor maloobchodu vystoupal navzdory trendu o více než půl procenta. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,18 %, německý DAX poklesl o 0,31 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,24 %.
Nový průzkum britských voličských preferencí ukázal, že Konzervativní strana ministerského předsedy Borise Johnsona je na nejlepší cestě získat ve volbách vypsaných na 12. prosince výraznou převahu zhruba 60-70 parlamentních křesel.
Americký prezident Donald Trump podepsal již ve středu dva zákony na podporu demonstrantů v Hongkongu, kteří protestují proti nadvládě Pekingu. Číňané v reakci na to vydali prohlášení, že "USA mají temné záměry". Nakolik tím je ohrožen podpis takzvané první fáze dohody o budoucí podobě americko-čínských obchodních vztahů, nebylo zjevné.
Z makroekonomických dat zaujaly smíšené výsledky průzkumu nálady mezi evropskými podnikateli. Z jednotlivých titulů si nejlépe vedla britská finanční instituce Virgin Money, jež po oznámení optimistických vyhlídek celoročního hospodaření vystoupala o téměř 19 procent. Naopak akcie telekomunikačního operátora Vodafone a švédské Elekty po téměř čtyřech procentech ztratily.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Indikátor příznivosti podnikatelského klimatu v eurozóně poklesl v listopadu o 0,03 bodu na -0,23 bodu z říjnových -0,2 bodu (revidováno z původního údaje -0,19 bodu). Trh přitom očekával mírný vzestup na -0,14 bodu.
- Desítky evropských srovnávačů cen si stěžují, že americká internetová společnost Google v rozporu s pravidly hospodářské soutěže nadále zvýhodňuje svou vlastní službu. Požadují, aby Evropská komise proti firmě podnikla další kroky.
- Francouzská státní energetická společnost EDF oznámila, že v Severním moři u pobřeží skotského regionu Fife postaví největší britskou větrnou elektrárnu.Na projektu se bude z 50 procent účastnit irská státní elektrárenská společnost ESB. Francouzská EDF na plán vyčlenila dvě miliardy dolarů, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.
- Spotřebitelské ceny v Německu byly podle předběžných údajů tamního statistického úřadu v listopadu o 0,8 % nižší než v říjnu. Po růstu o 0,1 % v říjnu očekával trh nepatrně mírnější pokles o 0,6 %. V meziročním srovnání si listopadová inflace udržela říjnové tempo 1,1 %, což je však méně, než kolik trh očekával (+1,3 %).
- Členské země Evropské unie se ve čtvrtek dohodly na podmínkách zavedení hromadných spotřebitelských žalob, které iniciovala česká eurokomisařka Věra Jourová. Ministři unijních zemí na jednání v Bruselu podpořili návrh, aby za poškozené zákazníky podávaly žalobu vybrané organizace či úřady.
- Díky farmaceutickému průmyslu a produkci vodních elektráren rostlo švýcarské hospodářství ve třetím čtvrtletí rychleji než sousední eurozóna. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na data švýcarského Státního úřadu pro hospodářské záležitosti, která byla zveřejněna ve čtvrtek.
- Slovensko od příštího roku zdvojnásobí sazbu zvláštní bankovní daně a prodlouží její platnost na neurčito. Změnou zákona o tom rozhodl ve čtvrtek bratislavský parlament. Opatření má zlepšit bilanci veřejných financí, které letos i v příštím roce navzdory původním předpokladům skončí v deficitu. Změnu už předem kritizovaly například slovenská centrální banka i Evropská centrální banka.
- Ceny bydlení ve Spojeném království byly v listopadu o 0,5 % vyšší než v říjnu (říjen: +0,2 %, odhad: +0,1 %). V meziročním srovnání vzrostly ceny bydlení o 0,8 % (říjen: +0,4 %, odhad +0,2 %).
Výsledková sezóna
- Výsledky Rémy Cointreau v 1HFY2020: Čistý zisk 90,5 milionu EUR (loni: 87,5 milionu EUR), tržby 523,9 milionu EUR (meziročně -0,6 %).
Zdroj: CNBC